INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław Stańczyk z Rudy i Diakonowa h. Świnka  

 
 
brak danych - 1483
Biogram został opublikowany w 2002 r. w XLI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Stańczyk Stanisław z Rudy i Diakonowa h. Świnka (zm. 1483), kasztelan połaniecki. Był wnukiem Stańczyka ze Słupska, Rudy i Gródka (zob.), synem Andrzeja Stańczyka, podsędka wieluńskiego w l. 1440–4, być może bratem Andrzeja Stańczyka z Rudy, podsędka wieluńskiego w r. 1480.

Pierwsze poświadczone źródłowo wystąpienie S-a w r. 1459 wiązało się z nabyciem przez niego połowy łanu w części Rudy rozciągającej się ku Rychłowicom. Dn. 19 V 1467 wystąpił już S. z tytułem kaszt. połanieckiego jako gwarant potwierdzenia drugiego pokoju toruńskiego. W czerwcu i lipcu 1471 na polecenie króla Kazimierza Jagiellończyka zasiadał w sądzie nadwornym w Krakowie; po r. 1472 dostał od władcy zapis na królewskich wsiach Diakonów i Szpikłosy (pow. hrubieszowski). W r. 1473 wziął udział w czerwcowym sejmie walnym w Radomiu. W r. 1482, w Haliczu, sprzedał za 200 kop gr starostom halickim Janowi, Mikołajowi i Stanisławowi wieś Babuchów; transakcję poręczał wojski śniatyński Kleofas z Młodowicz. Dn. 19 II r.n. otrzymał od króla za wierną służbę 10 beczek soli z żupy przemyskiej oraz 10 grzywien od celnika bełskiego Sana i 10 grzywien od żupnika krakowskiego Grzegorza Lubrańskiego. Przed r. 1483 za zgodą króla zastawił Diakonów i Szpikłosy wojskiemu bełskiemu Mikołajowi Zbrożkowi z Żyrnik. Transakcję poręczał za S-a kaszt. sandomierski oraz star. malborski, chełmski i bełski Paweł Jasieński; zobowiązał się on, że jeśli S. wykupi te dobra, będzie respektował zapis 45 gr posagu, dokonany przez Zbrożka na rzecz jego żony Świętochny, zatwierdzony przez króla. Syn Mikołaja Zbrożka, Paweł, wyprocesował na synach Jasieńskiego daną przez ich ojca porękę za S-a dopiero w r. 1494. S. zmarł po 19 II 1483; jego następca na kasztelanii połanieckiej Marcin Chorążyc z Wrocimowic został poświadczony 6 II r.n.

S. był dwukrotnie żonaty. Z pierwszą żoną, nieznaną z imienia, miał najpewniej syna Andrzeja i zob.), z drugą, Zofią Żarnowieską, pozostawił córki Katarzynę i Barbarę, którym król Zygmunt I zatwierdził we Lwowie 28 VIII 1509 zapis 200 zł węgierskich z racji posagu, dokonany przez ich zmarłą matkę na królewskich dobrach Diakonów. Niewątpliwie było to następstwem zastawienia t.r. tych dóbr przez syna S-a, Andrzeja Stańczyka.

 

Słownik historyczno-geograficzny ziemi wieluńskiej w średniowieczu, Oprac. R. Rosin, W. 1963 (Ruda); Urzędnicy, IV/5 s. 89; – Grzegorz M., Analiza dyplomatyczno-sfragistyczna dokumentów traktatu toruńskiego 1466 r., Tor. 1970; – Akta grodz. i ziem., XIX; Matricularum summ., IV; – AP w Kr., Oddz. na Wawelu: Terr. Crac., t. 152 s. 228, 241; B. Nauk. PAU i PAN w Kr.: rkp. 8844, Liber quitantiarum 1482–4 podkanclerzego Andrzeja Oporowskiego, s. 4; IH PAN w Kr., Pracownia Słown. Hist.-Geogr. Mpol. w Średniowieczu: Mater. do t. 5 Kod. Mpol., t. 0.

Franciszek Sikora

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 

Elżbieta Rakuszanka (Habsburska)

na przełomie 1436/7 - 1505-08-30
królowa Polski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.