INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Damalewicz Stefan, ksiądz. Ur. z pocz. w. XVII w m. Warcie, ziemi sieradzkiej, z rodziny mieszczańskiej. Studia wyższe odbywał w Akad. Krak., gdzie najpierw uzyskał stopień licencjata, a w parę lat później doktora teologii w r. 1638. Po wyświęceniu na kapłana pracował w diec. włocławskiej, w której cieszył się szczególniejszą protekcją ówczesnego biskupa włocł., Macieja Łubieńskiego, późniejszego prymasa. W r. 1673 został mianowany rektorem seminarium duch. we Włocławku, teologiem domowym bpa Łubieńskiego i kanonikiem kolegiaty kruszwickiej, a w r. 1640 kaznodzieją i kanonikiem katedry włocł. W r. 1642 wstąpił do klasztoru kanoników regularnych w Kłodawie i po odbytym tamże nowicjacie i złożeniu profesji przydzielony został do klasztoru w Kaliszu, najpierw jako wiceprzełożony a od 28 V 1649 przełożony tegoż klasztoru. Po śmierci prymasa Łubieńskiego (28 VIII 1652) popadł w zatarg z władzami swego zakonu i podwładnymi zakonnikami i na skutek skarg do arcybpa gnieźn. został dekretem prymasa Wacława Leszczyńskiego 24 II 1660 złożony z urzędu przełożonego klasztoru kaliskiego. Rozżalony, przeniósł się do opactwa w Trzemesznie, gdzie przez lat trzynaście aż do samej śmierci (10 VI 1673) prowadził życie wyłącznie ascetyczne. Z działalności jego publicznej zasługuje na podkreślenie jego udział w charakterze przedstawiciela archid. gnieźn. na zjeździe religijnym z różnowiercami w Toruniu w r. 1645 (Colloquium Charitativum). Oddawał się też pracy pisarskiej w zakresie teologii i kaznodziejstwa, a najwięcej w dziedzinie historii. Należał bowiem do najpłodniejszych swego czasu historyków, jakkolwiek nie odznaczał się większymi zdolnościami i nie zawsze był krytycznym w przedstawianiu faktów. Z dzieł jego zasługują na uwagę (pisane po łacinie) Żywoty biskupów włocł., Żywoty arcybiskupów gnieźn., Żywot św. Bogumiła, Konstytucja kanoników regularnych klasztoru św. Mikołaja w Kaliszu. Ks. D. wydał także i objaśnieniami zaopatrzył dzieje klasztoru św. Katarzyny w Jędrzejowie, opracowane przez ks. Aleks. Macieja Rudzkiego (Lux Ecclesiae Andreoviensis S. Catharinae, Romae 1650).

 

Chodyński A., Stefan Damalewicz, historyk, przełożony kanoników lateraneńskich w Kaliszu, P. 1872; tenże w Enc. Kośc. Nowodworskiego, IV 9–12.

Ks. Michał Morawski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Michał Piotr Boym

ok. 1614 - 1659-08-22
jezuita
 

Michał Sędziwój h. Ostoja

1566-02-02 - między 20 V a 12 VIII 1636
alchemik
 

Tomasz (Tommaso) Dolabella

ok. 1570 - 1650-01-17
malarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

  więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.