INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Teodor Polański  

 
 
brak danych - po 1783
 
Biogram został opublikowany w latach 1982-1983 w XXVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.


 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Polański Teodor (zm. po 1783), ludwisarz lwowski. Był synem Jana (zob.) i Anny z Jachimowiczów. Wychowany był w wyznaniu greckokatolickim. W r. 1746, po śmierci ojca, odnowił kontrakt na prowadzenie ludwisarni miejskiej we Lwowie. Po ojcu odziedziczył też szablony giserskie. Znany jest jako twórca wielu dzwonów dla kościołów obrządku rzymsko- i greckokatolickiego we Lwowie i jego okolicach. Wśród kilkunastu zachowanych dzwonów P-ego do cenniejszych należą: dwa dzwony z wieży ratusza, fundacji Franciszka Mikołaja Potockiego z r. 1753 (Kamieniec Podolski, Muz. Historyczno-Krajoznawcze); okazały dzwon «Jan» na dzwonnicy katedry w Przemyślu, fundacji bpa przemyskiego Walentego Wężyka, odlany w Przemyślu w r. 1766; dzwon z kościoła Franciszkanów we Lwowie z r. 1769 i wreszcie największy – dzwon «Kiryło» z dzwonnicy Cerkwi Wołoskiej we Lwowie z r. 1783. Większość prac P-ego uległa jednak zniszczeniu w czasie austriackiej rekwizycji wojennej w l. 1916–17; m. in. dzwony z kościoła Bernardynów (1743), Karmelitów (1753, dwa) i z katedry ormiańskiej we Lwowie (1782). P. sygnował swoje wyroby zazwyczaj «Leopoli Theodorus Polanski». Był on (obok działającego po nim Dymitra Komarzyńskiego) jednym z wybitniejszych ludwisarzy lwowskich czynnych w w. XVIII i prawdopodobnie posiadał największy dorobek w tym zakresie. Dzwony roboty P-ego wyróżniają się często dużymi rozmiarami, zawsze są poprawnie z punktu widzenia technicznego wykonane i starannie zdobione. Brak bliższych informacji o wykonywanych przez P-ego lufach armatnich. P. zmarł po r. 1783.

 

Gierdziejewski K., Zarys dziejów odlewnictwa polskiego, [Kat.] Stalinogród 1954 s. 130; Žoltowskij P. M., Chudožne littja na Ukraiini XIV–XVIII st., Kijów 1973 s. 56, 58, 122–3; – IS PAN: Katalog zabytków sztuki w Pol. (miasto Przemyśl, mszp.); – Życiorys P-ego, opracowany przez Karola Badeckiego na podstawie zasobów Archiwum i Muzeum Historycznego m. Lwowa, w Materiałach Red. PSB.

Jan Samek

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jędrzej Kitowicz

1728-11-25 - 1804-04-03
historyk
 

Marcin Józef Peszka

1767-02-19 - 1831-09-04
malarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.