INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Władysław Bakałowicz     

Władysław Bakałowicz  

 
 
1833-05-28 - 1903-11-15
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bakałowicz Władysław (1833–1903), malarz, syn Stefana i Franciszki z Gauczów, ur. w Chrzanowie 28 V. Kształcił się w malarstwie w Warszawie w l. 1846–52. Malował początkowo portrety pastelowe, potem kompozycje rodzajowe i historyczne. W r. 1859 wystawił w Tow. Przyjaciół Sztuk Pięknych w Warszawie obraz przedstawiający Sobieskiego. W r. 1863 wyjechał do Paryża, gdzie osiadł na stałe, naturalizował się i zdobył sympatję tak sfer artystycznych jak i społeczeństwa. Malował sceny rodzajowe, zabawy, uczty z XVII w. Jego sceny dworskie z czasów Henryka Walezego zyskały uznanie na wystawie Salonu paryskiego w r. 1877, jeden z nich jest w posiadaniu Muzeum Narodowego w Krakowie. Za obraz tego rodzaju dostał medal srebrny na wystawie w Lyonie r. 1878, i takiż na wystawie w Wersalu za Sokolnika r. 1881. Jego portret dr Friegla wystawiony w Salonie paryskim r. 1882, przez krytykę bardzo ceniony, uzyskał na wystawie wersalskiej medal złoty. Pozatem prace swoje wystawiał w Londynie, w Nowym Yorku i Wiedniu. Z licznych jego obrazów wymieniają: Posłuchanie u króla i scenę: Zwada. Na wystawie lwowskiej w r. 1894 był jego portret hr. Augustowej Cieszkowskiej. B. zmarł 15 XI 1903 w Paryżu. Obdarzony był ogromną łatwością malowania.  Obrazy jego zwykle były niewielkich rozmiarów. Zjawiska ujmował naturalistycznie, nie pomijając drobnych poufnych szczegółów, w czem przypomina malarstwo holenderskie bez jego groteskowości. Technika jego równie drobiazgowa, często wprost miniaturowa, w niczem nie zdradza wokół już kiełkujących i coraz bujniej rozwijających się dążeń impresjonistycznych. Koloryt jego czysty, świetny, żywy, o głębokiem nasileniu barw. W małżeństwie z aktorką Wiktoryną Szymanowską (zob. Bakałowiczowa Wiktoryna) miał syna Stefana (1857–po 1936), malarza.

 

Antoniewicz Jan Bołoz, Katalog II. Wystawy Sztuki Polskiej 1764–1886, Lw. 1894; Muzeum Narodowe w Krakowie, II. Katalog obrazów i rzeźb w. XIX i XX, Kr. 1905; Mayer, Künstlerlex.; Bötticher, Malerwerke d. 19 Jahr; Słown. Artystów Pol., I; Thieme-Becker; W. Enc. Il.

Helena d’Abancourt

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.