INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Władysław Ludwik Padlewski  

 
 
Biogram został opublikowany w 1979 r. w XXIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Padlewski Władysław Ludwik (ok. 1814–1863), właściciel ziemski, uczestnik powstań narodowych. Był synem Ludwika, właściciela Czerniawki Małej w pow. berdyczowskim, i Anny z Zapolskich. Uczęszczał do liceum w Krzemieńcu. W r. 1831 wziął udział w powstaniu wołyńskim i został cięty pałaszem pod Daszowem, ale wybroniła go matka jako niepełnoletniego. W r. 1838–9 więziony był powtórnie w Kijowie ok. 10 miesięcy, w związku ze sprawą Szymona Konarskiego, ale śledztwo niczego nie zdołało mu udowodnić. Gospodarząc na czarnoziemie, kładł główny nacisk na hodowlę koni («remontów») i wołów. W czasie wojny krymskiej opowiadał się za podjęciem powstania zbrojnego. W maju 1861 zorganizował nabożeństwo patriotyczne w Berdyczowie; agitował też za podaniem przez szlachtę południowo-zachodnich guberni adresu do cesarza z żądaniami narodowymi. W r. 1862 należał do powiatowego komitetu organizacji «białej», ale nawiązał kontakt i z obozem ruchu; opowiadał się głośno za powstaniem, choćby przyjść miało do łamania oporu majętniejszego ziemiaństwa. W powstaniu berdyczowskim 8–15 V 1863 (n. st.) dowodził szwadronem kawalerii. Pod Bułajem (15 V) cały oddział dowodzony przez Platona Krzyżanowskiego poszedł w rozsypkę, zaś P., ujęty i pobity przez chłopów, został dostawiony do cytadeli w Kijowie. Uważał za punkt honoru, by w śledztwie nie zapierać się udziału w walce o niepodległość, i dopiero na rozkaz władz narodowych jął wycofywać się z początkowych zeznań. Poufnie za to skreślił w więzieniu na użytek bliskich krótką relację o powstaniu berdyczowskim. Długo nie wierzył, by mógł mu grozić surowy wyrok; tymczasem komisja śledcza oskarżyła go (bodajże nie bez podstaw) o bezpośredni udział w wydaniu wyroku śmierci na niejakiego Taksa vel Taksowa, zawiadowcę stacji pocztowej w Rotmistrzówce, który donosił władzom carskim o przygotowaniach powstańczych. Skazany na śmierć, P. został rozstrzelany 21 XI 1863. Majątek jego uległ konfiskacie.

Żonaty od r. 1835 z Judytą z Lubicz-Potockich, P. pozostawił synów: Zygmunta (zob.) i Romana, oficera armii rosyjskiej, który po rozstrzelaniu brata wystąpił z wojska, a potem pracował na Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, oraz córki: Ludwikę, za Oktawianem, i Antoninę, za Michałem – Podhorskimi, oraz Annę, za Augustem Rakowskim.

 

Miniatura P-ego w posiadaniu Włodzimierza Padlewskiego z Gd.; Fot., w: Lasocki W., Wspomnienia z mojego życia, Kr. 1933 I 448; – Enc. Wojsk.; – Karbowski W., Zygmunt Padlewski, W. 1969; – Anonimowy pamiętnik o powstaniu berdyczowskim, Oprac. E. Kozłowskiego, (w druku); [Iwanowski E.] Helleniusz E., Wspomnienia lat minionych, Kr. 1876 II 441, 509, 511; Kieniewicz S., Listy przedzgonne P-ego, „Regiony” 1977 z. 1 (tamże dalsza bibliogr.); „Gaz. Narod.” 1864 nr z 17 I (nekrolog); – B. Jag.: rkp. 7845, 8923; – Korespondencja rodzinna w posiadaniu Zofii Suffczyńskiej w Warszawie; Wypis z protokołu zebrania Deputatów gub. podolskiej, (w posiadaniu W. Padlewskiego).

Stefan Kieniewicz

 
 

Powiązane artykuły

 

Obrona Warszawy w 1831 r.

Powstańcy i cywile opanowali miasto już 30 listopada 1830 r. Namiestnik carski i garnizon rosyjski ewakuował się. Warszawa stała się centrum polityczno-administracyjnym i wojskowym powstania listopadowego,......
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Leopold Kronenberg

1812-03-24 - 1878-04-05
bankier
 

Aleksander Kokular

1793-01-09 - 1846-04-06
kolekcjoner
 

Franciszek Ksawery Lampi

1782-01-22 - 1852-07-22
malarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jan Niesłuchowski

1851-07-06 - 1897-07-16
poeta
 

Edward Michał Stawecki

1829-09-06 - 1866-04-04
wydawca
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.