INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Herman Altenberg     

Herman Altenberg  

 
 
1848 - 1885
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Altenberg Herman (1848–1885), księgarz. Syn Mojżesza i Klary, urodził się we Lwowie, w 1848, w drobnomieszczańskiem środowisku żydowskiem. Z polskością widocznie był związany od dzieciństwa, skoro jako wyrostek usiłował uciec do powstania, a starszy jego brat został aresztowany za rozrzucanie odezw władz narodowych. Po ukończeniu dwóch klas gimnazjalnych obrał zawód księgarski. W l. 1865–1871 był pomocnikiem w księgarni F. H. Richtera we Lwowie, a potem u Ferdynanda Hösicka w Warszawie. W 1872 założył w Warszawie na Krakowskiem Przedmieściu do spółki z M. Robitschkiem księgarnię pod firmą Altenberg i Robitschek, która pierwsza zainicjowała wydawnictwo artystycznych fotografij obrazów polskich malarzy. W 1880 A. przeniósł się do Lwowa, odkupił księgarnię Richtera i odrazu rozpoczął na szeroką skalę działalność wydawniczą. Pierwszy w Polsce zaczął wydawać luksusowe publikacje ilustrowane, wykonywane w najznakomitszych graficznych zakładach lipskich; pierwszy też zastosował u nas formę wydawnictw zeszytowych. Zaczął od »Pana Tadeusza« w formacie foljo z ilustr. Andriollego, potem taksamo wydał »Mohorta« z ilustr. Juljusza Kossaka. W mniejszym formacie wyszły dwie ilustrowane antologje poetów polskich i obcych, potem »Bajeczki« Kraszewskiego z ilustr. Andriollego, bogato ilustrowane dzieła Schillera, oraz album fotograficzne »Silva rerum z teki Grottgera«. Ostatniem jego wydawnictwem była »Bibljoteka klasyków polskich«, w której ukazały się pisma Kochanowskiego, Węgierskiego i Trembeckiego. Śmierć w 1885 r. przerwała tę żywą działalność wydawniczą, nie obliczoną na powodzenie materjalne. H. A. w ciągu pięcioletniego okresu swej pracy wydawniczej zdołał zaskarbić sobie przyjaźń rozmaitych osobistości lwowskiego świata literackiego, toteż po jego śmierci Władysław Bełza objął opiekę nad pozostałą rodziną i księgarnią, którą prowadziła aż do r. 1897 wdowa, Zuzanna z Eberów (1851–1921). Wydała ona przy wydatnej pomocy Wł. Bełzy »Grażynę« i »Konrada Wallenroda« z ilustr. J. Kossaka, »Ballady i Romanse« ilustr. przez Andriollego, Kossaka, Stachiewicza i w. i., »Dziady« ilustr. przez Jankowskiego, »Pieśń Legjonów« z ilustr. Kossaka itp.

Henryk Wereszycki

 

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Powiązana pozycja biblioteki

Dla drogich dzieci : wybór wierszy, 1907,
Bełza Władysław
Dostępne na: polona.pl
Bełza Władysław. Dla drogich dzieci : wybór wierszy. 1907,
Dostępne na: polona.pl
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Franciszek Kostrzewski

1826-04-19 - 1911-09-30
malarz
 

Julian Leopold Ochorowicz

1850-02-23 - 1917-05-01
psycholog
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Wincenty Odyniec

1865-03-08 - 1952-02-16
generał rosyjski
 

Jan Ignacy Korytkowski

1824-12-31 - 1888-05-14
bibliotekarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.