INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Maria Springer (Springerówna, Szpringier)      Maria Springer, wizerunek na podstawie fotografii.

Maria Springer (Springerówna, Szpringier)  

 
 
1824-11-21 - 1872-02-06
Biogram został opublikowany w 2002 r. w XLI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Springer (Springerówna, Szpringier) Maria, pseud. Maria z Gniezna (1824–1872), poetka, krawcowa, filantropka. Ur. 21 XI w Bydgoszczy, była młodszą z dwóch córek tamtejszego sędziego, od r. 1825 adwokata w Krotoszynie, Adolfa Springera i Nepomuceny z Jelnickich, nauczycielki.

We wczesnym dzieciństwie S. została osierocona przez ojca; matka z córkami przeniosła się w r. 1827 do Gniezna, gdzie została nauczycielką robót ręcznych w katolickiej Szkole Miejskiej św. Jana. Do tej szkoły uczęszczała także S. w l. 1827–32, a na jej naukę wpłynął rektor tego zakładu Karol Ney. W r. 1849 ogłosiła dedykowany mu zbiorek Poezje Marii z Gniezna (Gniezno 1849), w którym dała wyraz swoim patriotycznym przeżyciom związanym z wydarzeniami l. 1846 i 1848. Po r. 1848, za jej namową, matka założyła z córkami «handel bławatów oraz magazyn strojów i krawiecczyzny damskiej»; S. sprawowała nad magazynem opiekę artystyczną („Dzien. Pozn.” 1872 nr 49). Projektowane przez nią ubiory znalazły powodzenie, a przedsiębiorstwo zapewniło rodzinie spore dochody. W l. 1854–7 ogłosiła jeszcze Poezje religijne (P., trzy tomiki, pierwszy także o tematyce patriotycznej), później pisała już rzadko, przeważnie utwory okolicznościowe. W r. 1856 złożyła jej w Gnieźnie wizytę Jadwiga Łuszczewska (Deotyma) i tak oto ją scharakteryzowała: «Wszystko, co spod jej igły wychodzi, pełne jest motylego wdzięku; wszystko co spod jej pióra wyjdzie, oddycha pobożnym namaszczeniem».

Współcześni widzieli w S. przede wszystkim filantropkę, która łożyła spore sumy na pomoc dla sierot i uczącej się młodzieży oraz na cele patriotyczne. Zmarła 6 II 1872 na gruźlicę w Gnieźnie i została pochowana na tamtejszym cmentarzu Świętego Krzyża. Po śmierci jej siostry, Gabrieli (1891), z procentów od pozostawionego przez nie kapitału korzystały sierocińce w Gnieźnie i Bydgoszczy oraz poznańskie Tow. Pomocy Naukowej.

S. nie wyszła za mąż.

 

Estreicher XIX w., IV, VII; Wojtkowski, Bibliogr. historii Wpol., I; Wpol. Słown. Biogr., (J. Glemp); – Słown. pseudonimów, II; – Chociszewski J., Piśmiennictwo polskie…, P. 1882 s. 303; Karwowski, Hist. W. Ks. Pozn., II 233–4; Rzepa T., Maria Springer – zapomniana poetka nadziei, „Przew. Katol.” 1981 nr 28; Wojcieszak R., Mistrzyni igły i pióra, „Przemiany Ziemi Gnieźnieńskiej” 1967 nr 8; – Hertz, Zbiór poetów pol., III, VI; [Łuszczewska J.] Deotyma, Gniezno, Gopło i Kruświca, „Tyg. Ilustr.” 1860 nr 89; – Nekrologi i wspomnienia pośmiertne: „Dzien. Pozn.” 1872 nr 49 (toż w: Żychliński, Kronika rodzin, s. 452–4), „Tyg. Ilustr.” 1872 nr 243 s. 96 (J. Heppen, tu miejsce śmierci: Poznań).

Rościsław Skręt

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.