INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Wojciech Gajewski (z Błociszewa Gajewski) h. Ostoja      Elekcya w Polu Oyczystym ... - Poznań, 1738 - w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie - sygnatura: BJ St. Dr. 220252 III - źródło kopii cyfrowej: jbc.bj.uj.edu.pl - rubrykacja iPSB.

Wojciech Gajewski (z Błociszewa Gajewski) h. Ostoja  

 
 
2 poł. XVI w. - 1657-12-27
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Gajewski Wojciech z Błociszewa h. Ostoja, († 1657), kasztelan rogoziński. Syn Łukasza i Anny Czackiej. Trzymał w r. 1646 starostwo wschowskie i dla jego obrony zobowiązał się w czasie bezkrólewia w r. 1648 wystawić własnym kosztem 150 pieszych. Starostwo w r. 1649 ustąpił Andrzejowi Ossowskiemu. Został potem kasztelanem rogozińskim. Gniazdo rodzinne, Gaj, sprzedał, rezydując w Czaczu, majętności macierzystej, gdzie w r. 1653 restaurował z gruntu późnogotycki kościół. W r. 1644 założył miasteczko Zaborowo, zaludnione wychodźcami z Niemiec. Miasteczku temu, używającemu herbu Ostoja, nadał G. w r. 1652 ordynację określającą jego urządzenie. Umarł w Poznaniu 27 XII 1657 i pochowany został w Czaczu. Żona jego Apolinara Opalińska, córka Jana, wojewody poznańskiego, przydała kościołowi czackiemu wieżę.

 

Boniecki; Cieplucha, Z przeszłości ziemi kościańskiej, Kościan 1930; Lib. mort. Czacz; Rel. Posn. 165, f. 545; 173, f. 464; Resign. Posn. 1422, f. 936; 1425, f. 709; Zapisy Tryb. Piotrk. 30, p. 2239.

Włodzimierz Dworzaczek

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.