INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Zofia Bouffałowa (z domu Marcinkiewicz)  

 
 
1837 - 1918-09-25
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bouffałowa Zofja (1837–1918), działaczka niepodległościowa, urodziła się w pow. rzeżyckim jako córka ziemian Marcinkiewiczów; kształciła się w Wilnie. Wyszła zamąż za Hipolita B., sędziego powiatowego, pozbawionego za swe patrjotyczne zachowanie się w r. 1863 stanowiska. Około r. 1880 wstąpiła B-a do warszawskiej organizacji »Proletarjat«; wkrótce aresztowana, po dziesięciomiesięcznem więzieniu została zesłana na Syberję, do Surgutu. W Wilnie osiadła w r. 1895 i weszła w kontakt z kierownikami tajnej pracy oświatowej wśród sfer rzemieślniczo-mieszczańskich. Trudniła się rozpowszechnianiem nielegalnych wydawnictw, a w szczególności »Ligi Narodowej«, »Przeglądu Wszechpolskiego« i »Polaka«, oraz pism PPS. »Przedświtu« i »Robotnika«. W tym kolportażu szczególnie były B-ej pomocne drowa Ter. Ciszkiewiczowa i inż. Śniegocka z Warszawy. Niezależnie od tej pracy zajmowała się też B-a działalnością społeczno-oświatową, tj. tajnem nauczaniem i opieką nad biedną dziatwą szkolną. Córką jej była znana działaczka oświatowa w Małopolsce, Marja Wysłouchowa (ur. 1859). B. zmarła w Wilnie 25 IX 1918. Staraniem byłych uczniów i niektórych działaczy społecznych wileńskich ufundowano jej tablicę pamiątkową na ścianie wewnętrzenej bramy wileńskiego cmentarza pobernardyńskiego, oraz nagrobek.

Lucjan Uziębło

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Czesław Kaczmarek

1895-04-16 - 1963-08-26
biskup kielecki
 

Leon Misiołek

1860-02-08 - 1926-12-25
senator II RP
 

Tadeusz Ludwik Hołówko

1889-09-17 - 1931-08-29
polityk
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.