INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Zygmunt Bogumił Everhardt  

 
 
Biogram został opublikowany w 1948 r. w VI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Everhardt Zygmunt Bogumił (1742–1793), agent polski i kierownik polskiej Szkoły Orientalnej w Konstantynopolu, z rodziny niemieckiego pochodzenia, syn lekarza nadwornego z ekonomii samborskiej (brat jego też był lekarzem w Polsce); wiosną 1765 wysłany był do Konstantynopola, aby zapowiedzieć przybycie Boskampa, mającego przygotować poselstwo Aleksandrowicza, brał następnie udział w tym poselstwie, a po jego odjeździe został w Konstantynopolu, pozornie jako przełożony Szkoły Orientalnej »w celu mienia ludzi sposobnych co do języków wschodnich«, niby też dla handlu końmi czy też sprzedaży mebli po poselstwie, faktycznie zaś, zakonspirowany w korespondencji pod nazwiskiem Borfeld jako korespondent i informator gabinetu Stanisława Augusta, któremu przez 12 lat przesyłał szyfrowane wiadomości polityczne o Turcji, śledził poczynania emigracji konfederacji barskiej w Stambule i dyplomację mocarstw. Poczynił też cały szereg uwag i obserwacji o Turcji, jej ustroju, języku itd. W okresie wojny rosyjsko-tureckiej 1769–74 wiele ucierpiał, nie uniknął rozmaitych podejrzeń z racji swej korespondencji, wiele też miał trudności z uczniami Szkoły Orientalnej, ale dzięki wyjednanej przez Stanisława Augusta protekcji angielskiej udało mu się uniknąć wielu przykrości. W r. 1775 uzyskał nobilitację polską. W r. 1776 mianowany został agentem oficjalnym celem przygotowania poselstwa Boskampa, w lecie tegoż roku otrzymał w tej sprawie nowe instrukcje, 4 IX 1776 złożył jako »agent króla i Rzeczypospolitej Polskiej« listy uwierzytelniające wielkiemu wezyrowi, 1 X 1776 został radcą legacyjnym i szambelanem tajnym. W poselstwie Boskampa 1777−8 brał udział jako sekretarz poselstwa. Powróciwszy w r. 1778 do Warszawy został subalternem w Departamencie Interesów Cudzoziemskich Rady Nieustającej, w r. 1783 sekretarzem do korespondencji tureckiej tamże. W 1784 był deputowanym od rozmaitych lóż do Wielkiego Wschodu Narodowego Polskiego. Zmarł 18 IX 1793.

 

Konopczyński W., Polska a Turcja 1683–1792; Zaleski Br., Stosunki Polski z Portą Ottomańską na początku panowania Stanisława Augusta, Rocznik Towarz. Histor. Liter. w Paryżu z 1869 (1870); Vol. Leg. VIII, 169; Korespondent Krajowy i Zagraniczny, dod. do nr 80 z 5 października 1793; Arch. Pop. 408 (Arch. Gł.).

Jan Reychman

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jędrzej Kitowicz

1728-11-25 - 1804-04-03
historyk
 

Jan Chrzciciel Śniadecki

1756-08-29 - 1830-11-09
astronom
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.