INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Ignacy Świętosław Sobieszczański-Rogala      Ignacy Sobieszczański-Rogala, wizerunek na podstawie fotografii.

Ignacy Świętosław Sobieszczański-Rogala  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1999-2000 w XXXIX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Sobieszczański-Rogala Ignacy Świętosław (1872–1952), inżynier, działacz społeczny i polityczny, pionier przemysłu węglowego na Syberii. Ur. 15 VIII w miejscowości Dolina Mickiewicza (obecnie część Kowna), był synem Ignacego, właściciela dóbr Pilipki (pow. żytomierski), rzeczywistego radcy stanu w rosyjskim Min. Spraw Wewnętrznych, i Eweliny z Komorowskich.

S. ukończył gimnazjum w Żytomierzu (ze złotym medalem), następnie studiował w Inst. Inżynierów Komunikacji w Petersburgu i uzyskał dyplom inżyniera dróg komunikacyjnych w r. 1898. Podczas studiów był od r. 1895 prezesem komisji rewizyjnej polskiej kasy studenckiej i kierownikiem tajnej polskiej biblioteki. W l. 1898–9 odbył służbę w wojsku rosyjskim w Obozie pod Krasnym Siołem. W l. 1900–3 kierował z ramienia rosyjskiego Min. Komunikacji budową odcinka drogi czarnomorskiej na Kaukazie, następnie gospodarował w rodzinnym majątku Pilipki. Od r. 1905 wraz z wujem Janem Komorowskim założył kilka kopalń węgla w różnych obwodach Wschodniej Syberii między rzekami Jenisej i Amur; największymi kopalniami S-ego były Inokientiewskaja koło Irkucka i Czeremchowo koło Czyty. Dzięki uzyskanym koncesjom prowadził ponadto poszukiwania złóż węgla, miedzi, żelaza, wolframu i azbestu, a przede wszystkim złota, którego jednak nie znalazł. Mimo to szybko się wzbogacił dzięki budowie kolei transsyberyjskiej, która wzmogła zapotrzebowanie na węgiel, i był uważany za jednego z najbogatszych ludzi na Syberii. W r. 1905 został na krótko aresztowany za szerzenie idei wolnościowych wśród plemion buriackich Wschodniej Syberii. Był długoletnim prezesem Rady Zjazdu Właścicieli Kopalń Wschodniej Syberii, kierownikiem z wyboru Wschodnio-Syberyjskiego Państwowego Urzędu ds. Paliwa, stałym członkiem syberyjskiej kurii wyborców do Rady Państwa oraz członkiem Syberyjskiego Komitetu Giełdowego; w r. 1907 był współzałożycielem, sekretarzem, następnie do r. 1920 prezesem i członkiem honorowym Polsko-Litewskiego Stow. «Ogniwo» w Irkucku. Jako syndyk tamtejszej rzymskokatolickiej parafii organizował ekspedycje zbierające materiały o kościołach i pamiątki po Polakach na Syberii. Opublikował Studia syberyjskie (Piotrogród 1916), w których przedstawił statystyczny i ekonomiczny obraz wychodźstwa polskiego na Syberii. Przesyłał też do prasy polskiej korespondencje o emigracji syberyjskiej oraz opublikował kilka artykułów z ekonomii i techniki w prasie rosyjskiej.

W końcu lipca 1914 S. w imieniu Polaków z Syberii złożył na ręce prezesa Koła Polskiego w Dumie Wiktora Jarońskiego wniosek o wystąpienie Koła z postulatami zjednoczenia i niepodległości ziem polskich (Jaroński przedstawił taką deklarację 8 VIII t.r.). Był w tym okresie współzałożycielem Tow. Pomocy Ofiarom Wojny. W jesieni t.r. został zmobilizowany do rosyjskiego wojska i jako porucznik artylerii w Głównym Zarządzie Artylerii kontrolował produkcję amunicji artyleryjskiej. Zwolniony z wojska w r. 1917 na krótko przed rewolucją październikową powrócił do Irkucka; został wybrany na prezesa Komitetu Polskich Organizacji Społecznych («Kapos»). Zebrania «Kaposu» odbywały się w domu Sobieszczańskich, gdzie gromadzili się licznie Polacy – stąd nazywano go «Syberyjskim Soplicowem». W grudniu t.r. założył S. Polską Radę Bezpieczeństwa, której celem była ochrona Polaków przed atakami zwalczających się wzajemnie oddziałów rosyjskich. Brał udział w organizacji I Zjazdu Polaków Syberyjskich w Harbinie (luty 1918) i jako jego przewodniczący wystąpił z wnioskiem o utworzenie na Syberii polskich formacji wojskowych, który jednak nie uzyskał poparcia większości. Zjazd powołał Polską Radę Polityczną Dalekiego Wschodu i Wschodniej Syberii, S. został jej członkiem, następnie kierownikiem wydz. politycznego. Reprezentował też Radę na II Zjeździe Polaków Wschodniej Syberii i Dalekiego Wschodu w Harbinie (październik/listopad 1918), kiedy to podjęto uchwałę o formowaniu polskich oddziałów wojskowych oraz utworzono Polski Komitet Narodowy (PKN) na Syberię i Wschodnią Rosję, którego prezesem został Zygmunt Jastrzębski. Po jego rezygnacji S. objął przewodnictwo PKN i prowadził akcję werbunkową do formowanych oddziałów polskich. W rozmowach z Francuską Misją Wojskową sprzeciwiał się podporządkowaniu ich dowództwu francuskiemu. Na początku r. 1919 zrezygnował z prezesury PKN, został przewodniczącym gminy polskiej w Irkucku, członkiem zarządu miejscowej szkoły i członkiem Rady Banku Polsko-Syberyjskiego. Był też współzałożycielem Polskiego Związku Handlowo-Przemysłowo-Technicznego na Syberię i Daleki Wschód, został członkiem Rady Centralnej i zorganizował w sierpniu 1919 zjazd jego przedstawicieli. Był wśród wydawców „Tygodnika Syberyjskiego”. W l. 1919–20 był redaktorem wydawanego w Irkucku tygodnika „Głos Polski”. W tym okresie kopalnie S-ego zostały znacjonalizowane przez władze sowieckie. Na początku r. 1920 został członkiem Polskiej Misji Wojskowej i organizował ewakuację Polaków z Syberii. Sam wyjechał ostatnim pociągiem ewakuacyjnym przed wkroczeniem Armii Czerwonej do Irkucka, następnie przebywał w Harbinie. Wspomagał finansowo, zwłaszcza w czasie pierwszej wojny światowej, przebywających na Syberii Polaków, jak również polskie organizacje charytatywne i społeczne oraz był, wg Marcelego Nałęcza-Dobrowolskiego, «duchowym przywódcą całej Polonii Syberii i Dalekiego Wschodu».

Po powrocie przez USA do kraju zaraz po przyjeździe osiedlił się w Poznaniu. W styczniu 1921 S. wystosował do Min. Spraw Zagranicznych kilka memoriałów w sprawie sytuacji Polaków pozostałych na Syberii i możliwości ich repatriacji. W marcu 1921 złożył na ręce marszałka sejmu Wojciecha Trąmpczyńskiego znaczną sumę pieniędzy na rzecz Komitetu Pomocy Jeńcom. W l. 1920–2 bezskutecznie dochodził należności za węgiel dostarczony na kredyt kolei przewożącej wojska koalicji. Z Syberii przywiózł do Polski pokaźną kolekcję zbiorów sztuki, której fragment udostępnił na wystawę «Sztuka japońska» w r. 1923 w Poznaniu. W l. 1924–30 był kierownikiem komitetu techniczno-gospodarczego Państwowego Monopolu Spirytusowego (PMS) i zajmował się zakupem przedsiębiorstw dla PMS oraz reklamą jego działalności (wystawy, targi, prospekty itp.). Równocześnie w l. 1925–6 był prezesem Stow. Urzędników Dyrekcji PMS i w l. 1928–30 wiceprezesem Rady Naczelnej Polskiej Konfederacji Pracowników Umysłowych. Od r. 1934 był inspektorem w Miejskich Zakładach Opałowych magistratu m. st. Warszawy, następnie do sierpnia 1939 inspektorem ds. zbytu węgla z Zagłębia Śląsko-Dąbrowskiego w Min. Przemysłu i Handlu. Opublikował kilka artykułów, m.in. Nieznane kresowe herbarze powiatowe z r. 1795 („Mies. Herald.” R. 13: 1934) i Zagadnienie zawołań rycerskich w świetle danych indologii (tamże R. 15: 1936) oraz przetłumaczył z języka angielskiego i wydał pracę R. Caldera „Narodziny przyszłości w retorcie uczonych” (W. 1936).

Podczas okupacji niemieckiej S. mieszkał w Warszawie i po powstaniu 1944 r. został wywieziony przez obóz w Pruszkowie do Piotrkowa Trybunalskiego. Po wojnie, w r. 1945 przez kilka miesięcy pracował w PMS w Katowicach, w r.n. przeniósł się do Szczecina, gdzie do r. 1950 pracował w Okręgowym Urzędzie Likwidacyjnym, początkowo jako kierownik Wydz. Nieruchomości, następnie Oddziału Orzecznictwa. Zmarł 10 XII 1952 w Szczecinie i tam został pochowany, następnie prochy przeniesiono do grobu rodzinnego na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Odznaczony był Krzyżem Oficerskim Orderu Polonia Restituta i Medalem Niepodległości.

W małżeństwie zawartym 3 VII 1911 z Wierą Ewą (używane imiona Ewelina i Lina) Biełogołową, Rosjanką z pochodzenia, miał S. dwóch synów: Jerzego (ur. 1918), porucznika artylerii, żołnierza Brygady Karpackiej, uczestnika walk pod Tobrukiem i kampanii włoskiej, który po drugiej wojnie światowej zamieszkał w USA pod nazwiskiem Rogala-Sobieszansky, i Jana (1920–1942), kaprala radiotelegrafistę lotniczego Dywizjonu 304 «Ziemi Śląskiej», odznaczonego czterokrotnie Krzyżem Walecznych, który zginął podczas lotu bojowego nad Zatoką Biskajską.

 

Księga lotników polskich poległych, zmarłych i zaginionych 1939–1946, W. 1989 (dot. syna S-ego Jana); Łoza, Czy wiesz, kto to jest? (fot.); – Lech Z., Polacy za Uralem. Syberia bez przekleństw, „Rzeczpospolita” 1994 nr 18, Dod. tyg. „Plus Minus” nr 3 s. 11; taż, Syberyjskie Soplicowo – Irkuck, „Teki Hist.” (Londyn) T. 22: 1999; Nałęcz-Dobrowolski M., Sprawa wskrzeszenia niepodległości Polski, w: Jednodniówka na II Walny Zjazd Stowarzyszenia weteranów b. Armii Polskiej we Francji 13–14 VII 1930, W. 1930 s. 47–53; tenże, Trzej działacze. Sylwetka I. R. Sobieszczańskiego, „Federacja” 1930 nr 8 s. 39–40 (fot.); Syberia w historii i kulturze narodu polskiego, Wr. 1998; – Krahelska H., Wspomnienia rewolucjonistki, W. 1934 s. 188; Prawda w świetle faktów i dokumentów. Jednodniówka, Irkuck 1919 s. 1, 8; – B. Jag.: rkp. 9569 III; B. Ossol.: rkp. 14685/III, 14687/III, 14702/II; CAW: sygn. AP 14040, M. 23 XII 1933; – Informacje i dokumenty bratanka Władysława Sobieszczańskiego z Bydgoszczy oraz informacje Stanisława Sobieszczańskiego z Głogowa.

Stanisław Konarski

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.