INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jakub Doruchowski (Wierzbięta Doruchowski) h. Niesobia      Jakub WIERZBIĘTA DORUCHOWSKI w testacji wpisu Warszawa, 21 kwietnia 1638 - Księga Wpisów Metryki Koronnej nr 183 w AGAD - karta 66r - źródło kopii cyfrowej: pther.eu - PL_1_4_1-183_0130 - rubrykacja iPSB.

Jakub Doruchowski (Wierzbięta Doruchowski) h. Niesobia  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1939-1946 w V tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Doruchowski Wierzbięta Jakub, h. Niesobia († 1640), syn Macieja i Katarzyny Sulisławskiej, pochodził z dawnego, ale niezamożnego rodu, osiadłego w pow. ostrzeszowskim w Wielkopolsce. Studia średnie ukończył, zdaje się, w kraju, po czym w Padwie w l. 1608–11 studiował prawo; piastował tam dwukrotnie urząd konsyliarza nacji polskiej. Po powrocie do kraju obrał karierę duchowną i w r. 1614, mimo tego że posiadał dopiero święcenia niższe, został scholastykiem kapituły poznańskiej. W następnych latach nie odgrywał D. dłuższy czas poważniejszej roli. Dopiero w r. 1627 spotykamy go na stanowisku kantora warszawskiej kapituły, w tym czasie jest już też sekretarzem królewskim. W maju r. 1631 został archidiakonem warszawskim i tu dał się poznać bliżej nowemu królowi Władysławowi IV, który wysłał go w lutym r. 1635 wraz ze Stef. Zadorskim na ważny sejm wschodnio-pruski w Świętosiekierce (Heiligenbeil). Misja była trudna, posłowie bowiem mieli skłonić stany pruskie do oddania obrony Prus Książęcych w ręce królewskie. Cel ten osiągnięto tylko częściowo, bo stany obawiały się narażać elektorowi. Gdy sejm pruski został ponownie w maju t. r. zwołany do Zalewa (Saalfeld), udał się tam znowu D. wraz z Zadorskim i nakłaniał stany do uchwalenia jak największych podatków. Król musiał być zadowolony z działalności D-go, skoro w listopadzie r. 1635 mianował go referendarzem koronnym. W rok później zjawił się D. raz jeszcze jako poseł królewski wraz z M. E. Denhoffem i Zadorskim na sejmie pruskim w Królewcu, by uzyskać od stanów uchwalenie podatków na zapłacenie królowi odszkodowania za wydatki poniesione w związku z organizowaniem obrony Prus w r. 1635. Jako referendarz zjednał sobie dzięki swej gruntownej wiedzy szacunek senatorów. Zmarł w sile wieku w lipcu r. 1640.

 

Boniecki, Herbarz; Korytkowski, Prałaci i kanonicy katedry gnieźnieńskiej; Windakiewicz St., Metryka nacji polskiej w Padwie, Kr. 1888; Brillo A., Gli stemmi degli studenti polacchi nell’Università di Padova, Padova 1933, Radziwiłł A. St., Pamiętniki, P. 1839, II 8, 21, 299; Breysig K., Die Entwicklung d. preuss. Ständethums, Urkunden u. Aktenstücke XV; Czapliński W., Polska a Prusy w latach 1632–1648 (rkp.).

Władysław Czapliński

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

  więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

  więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.