INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jerzy Karmański     

Jerzy Karmański  

 
 
1900-04-06 - brak danych
Biogram został opublikowany w latach 1966-1967 w XII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Karmański Jerzy (ur. 1900), działacz komunistyczny. Ur. 6 IV w Łagiewnikach k. Bytomia, w rodzinie robotniczej. Po ukończeniu szkoły powszechnej pracował krótko najpierw w hucie «Zygmunt», potem w kopalni. Wkrótce jednak został zwolniony z pracy i przez cały międzywojenny okres był bezrobotny. Dużo pracował nad sobą, studiował dzieła klasyków marksizmu, poznawał historię ruchu robotniczego. Ponieważ jednocześnie był dobrym mówcą, wkrótce stał się czołowym działaczem robotniczym. Aktywną działalność polityczną rozwijał od r. 1920 w filii Centralnego Związku Górników (CZG) w Łagiewnikach, oraz w sekcji młodzieżowej przy CZG, której był założycielem. Wygłaszał referaty i odczyty, opracowywał rezolucje, stał na czele robotniczej młodzieży Łagiewnik, pełniąc funkcje przewodniczącego Komitetu Bezrobotnych. Od r. 1920 był członkiem Komunistycznej Partii Polski (KPP). W r. 1926 zorganizował strajk w Łagiewnikach, w którym wzięli udział robotnicy miejscowych zakładów pracy. Za działalność polityczną wśród robotników został aresztowany i skazany na 6 miesięcy więzienia. Po odbyciu kary nadal rozwijał żywą działalność wśród robotników. W tym czasie był już członkiem Komitetu Okręgowego (KO) KPP. W r. 1930 został ponownie aresztowany i skazany na 10 miesięcy więzienia. Po zwolnieniu wysłany został przez KO KPP do szkoły Kominternu w Moskwie. Wrócił do kraju w r. 1932 i jako funkcjonariusz Komitetu Centralnego (KC) KPP działał na różnych terenach. W r. 1933 został aresztowany w Krakowie i skazany na półtora roku więzienia. Karę odbył w więzieniu we Wronkach. Uwolniony, był krótko sekretarzem KPP na Śląsku Cieszyńskim, gdyż ponownie aresztowany, został skazany na rok więzienia. Po odbyciu kary skierowano go do pracy partyjnej na terenie Krakowa. Aresztowany w r. 1938, skazany został na 6 lat więzienia. Wyrok odbywał w Brześciu nad Bugiem. Zwolniony przez Armię Radziecką, skierowany został do sanatorium w Pińsku. Po wybuchu wojny niemiecko-radzieckiej wszelki ślad po nim zaginął.

 

Rechowicz H., Ludzie PPR, Kat. 1962 s. 123, 161; – Arch. KW PZPR w Kat.: Akta osobowe, teczka nr 230, Akta Referatu Opieki KW PZPR Kat., fotokopia dowodu osobistego.

Jan Kantyka

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.