INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Daniel Gross      Fot. NAC.
Biogram został opublikowany w latach 1960-1961 w IX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Gross Daniel (1866–1942), adwokat, działacz Pol. Partii Socjal.-Demokr. (PPSD) i organizator spółdzielczości. Ur. 28 VIII w Krakowie. Matka jego, Mendelssohnówna, była stryjenką S. Mendelssohna, jednego z założycieli PPS. G. ukończył Gimnazjum Św. Anny w Krakowie, następnie Wydział Prawa na UJ, uzyskując tytuł doktora praw. Po studiach rozpoczął wkrótce praktykę adwokacką, przenosząc się do Białej, gdzie równocześnie w latach 90-tych XIX w. organizował PPSD i walczył o stworzenie szkolnictwa polskiego, a ograniczenie na tym terenie przewagi niemczyzny. W Białej był wybrany przez ludność polską burmistrzem, a także przez ok. 50 lat prezesem zorganizowanej przez siebie Kasy Chorych i przewodniczącym różnych spółdzielni. Jako działacz spółdzielczy zorganizował kilkadziesiąt oddziałów na terenie Bialskiego i Żywieckiego, nadto zajął się utworzeniem Tow. Opieki nad Dzieckiem. W walce o umocnienie polszczyzny na Żywiecczyźnie, w pow. wadowickim i bialskim oraz na Śląsku Cieszyńskim współpracował z Tadeuszem Regerem, Dorotą Kłuszyńską, Ryszardem Kunickim. Zainicjował stworzenie sanatorium w Bystrej. W Związku Robotniczych Stowarzyszeń Spółdzielczych (istniał w l. 1920–4) był G. członkiem Rady Nadzorczej. Po połączeniu wszystkich organizacji spółdzielczych w r. 1925 w Związek Spółdzielczy Spożywców Rzpltej Polskiej wszedł G. również w skład władz połączonego związku jako członek Rady Nadzorczej. W wyborach 1928 r. został G. wybrany zastępcą senatora z listy nr 2 (PPS) w woj. krakowskim, a w r. 1929 wszedł na miejsce J. Englischa do senatu. W lutym 1927 r. powołano go do Rady Finansowej. Poza tym brał udział w samorządzie miejscowym w Białej. W czasie okupacji pozostał w terenie i wspólnie z Jakubcem ze Straconki przystąpił do nielegalnej podziemnej walki z okupantem. Cala organizacja nielegalna została w pierwszych miesiącach 1942 r. wykryta przez władze niemieckie. G. został aresztowany 24 II 1942 r., przewieziony do Oświęcimia 11 VI 1942 r. i w kilka dni później stracony. Wraz z nim zginął najbliższy współpracownik G-a, Andrzej Pysz.

G. ogłosił szereg publikacji na tematy gospodarcze i finansowe, był współpracownikiem „Robotnika” i doradcą finansowym Głównej Rady Związków Zawodowych (CRZZ). Poza tym redagował „Wyzwolenie Społeczne”, tygodnik w Białej. Opublikował prace, pt. Powojenna odbudowa i przebudowa gospodarcza Polski (1929) i Walutowa premia eksportowa szkodliwym eksperymentem (1927). Pozostawił wdowę Stefanię, działaczkę Tow. Przyjaciół Dzieci. Adoptowany syn Kazimierz, stomatolog, zginął w r. 1939 w obronie Warszawy. G. miał brata Adolfa, adwokata.

 

Księga jubileuszowa PPS 1892–1932, W. 1933 s. 328–33; „Prawo Ludu” 1928 nr 8; – Relacje bratanka Zygmunta G-a i Krzysztofa Dunin-Wąsowicza.

Józef Buszko

 

 
 

Powiązane zdjęcia

   
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Kazimierz Opaliński

1890-02-22 - 1979-06-06
aktor teatralny
 

Edmund Dalbor

1869-10-30 - 1926-02-13
prymas Polski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Władysław Skoczylas

1883-04-04 - 1934-04-08
malarz
 

Emil Sznapka

1882-03-21 - 1959-06-22
nauczyciel
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.