INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Boniecki-Fredro Edward Adam Teodoryk (1868–1924), ziemianin, ur. 1 VII w Warszawie, syn Michała i Marji z Jaroszyńskich, nauki pobierał u oo. jezuitów w Tarnopolu. W r. 1890 objął majątek Kuźmińce na Podolu, gdzie oddał się intensywnej pracy społecznej, szczególnie od r. 1905. Założył szereg Kółek Rolniczych, Bank Spółdzielczy w Kuźmińcach, był wiceprezesem podolskiego Towarzystwa Rolniczego w Winnicy. Z chwilą utworzenia ziemstw objął funkcję przewodniczącego komisji budowlanej. Praca jego społeczna miała na celu wzmocnienie żywiołu polskiego na kresach wschodnich. W czasie wojny był komisarzem polskiego komitetu wykonawczego na Rusi na powiat hajsyński. Na tem stanowisku otoczył opieką szkolnictwo i czytelnie polskie, a także zorganizował opiekę nad uchodźcami wojennymi z Galicji. W r. 1919 zmuszony opuścić Podole przybył do Warszawy, gdzie objął stanowisko skarbnika Polskiego Czerwonego Krzyża. W jesieni tegoż roku sprawował mandat delegata rządu polskiego na Wołyniu, a w roku następnym został mianowany wicewojewodą wołyńskim. Po rezygnacji z tego stanowiska był naczelnikiem Izby Skarbowej w Kamieńcu Podolskim. Pod naporem wojsk bolszewickich ewakuował Izbę do Częstochowy i tam ją zlikwidował. Od r. 1920 gospodarował w majątku Rożów-Potworów w ziemi radomskiej, gdzie zmarł 22 IX 1924. Odznaczał się szczególnem przywiązaniem do kościoła katolickiego i był tajnym szambelanem papieskim.            

Red.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Nina Andrycz

1912-11-11 - 2014-01-31
aktorka teatralna
 

Władysław Wagner

1912-09-17 - 1992-09-15
żeglarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Stanisław Feliks Szembek

1849-08-05 - 1891-05-28
malarz
 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.