INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Eustachy Ruczyński  

 
 
1802 lub 1803 - brak danych
Biogram został opublikowany w latach 1989-1991 w XXXII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Ruczyński Eustachy (ur. 1802 lub 1803), ziemianin, spiskowiec. Ur. w Horodnie w pow. włodzimierskim, był synem Stanisława (zm. ok. 1837), bratem Jozafata.

W l. 1826–30 R. studiował na Wydz. Prawa i Administracji Uniw. Warsz. Następnie przebywał mniej więcej 4 lata we Lwowie. W lipcu 1834 otrzymał paszport uprawniający do powrotu na Wołyń; przybył do Żytomierza, gdzie sprawę jego nielegalnego pobytu w Galicji rozpatrywała komisja śledczo-sądowa pod przewodnictwem gubernatora A. Rimskiego-Korsakowa. Został zwolniony od odpowiedzialności karnej i wrócił do majątku ojca.

R. uchodził za człowieka zamożnego, na Wołyniu pełnił funkcję kuratora magazynów rolnych (popiečitiel sielskich magazinov), z której to funkcji zrezygnował w r. 1837. W t. r. został przyjęty do tajnego związku przez Waleriana Kossakowskiego. Wspierał organizację finansowo: za pośrednictwem Ignacego Rodziewicza przekazał Szymonowi Konarskiemu 100 czerwońców na tajną drukarnię i inne cele konspiracyjne. Uczestniczył w naradzie sekretarzy związku w mieszkaniu Kaspra Maszkowskiego w Żytomierzu, na której omawiano sprawę statutu, był też delegatem Wołynia na zjeździe w Berdyczowie 3 VI 1837, na którym uchwalono przyłączenie komórki wołyńskiej do Stowarzyszenia Ludu Polskiego. Znalazł się jako jej członek w obwodzie żytomierskim związku, którego sekretarzem był Adolf Roszkowski. R. wraz z Antonim Beaupré został wybrany w Żytomierzu na delegata na ponowny zjazd do Berdyczowa, planowany na czerwiec 1838. Zjazd jednak nie doszedł do skutku, gdyż rozpoczęły się aresztowania i część delegatów się nie stawiła.

Nazwisko R-ego wypłynęło w zeznaniu I. Rodziewicza 12 VII 1838. Aresztowany w Żytomierzu 21 IX t. r., znalazł się w kazamatach twierdzy kijowskiej. Dn. 23 IX t. r. Konarski potwierdził, iż poznał R-ego w domu W. Kossakowskiego w r. 1837 i otrzymał od niego pieniądze na cele konspiracyjne. Dn. 28 IX t. r. na konfrontacji z Konarskim R. wszystkiemu kategorycznie zaprzeczył. Jednakże 9 X w własnoręcznie spisanych zeznaniach przyznał się do przynależności do tajnego związku i kilkakrotnych spotkań z jego przywódcą, a także do udziału w zjeździe w Berdyczowie. Sąd wojenny 11 II 1839 zaliczył go do tzw. I kategorii oskarżonych i skazał na karę śmierci. Na mocy konfirmacji carskiej z 26 II przesunięty został do II kategorii i skazany na katorgę do Usola nad Kamą w gub. permskiej. Kara ta oznaczała równoczesną konfiskatę majątku, zaś po jej odbyciu osiedlenie na Syberii lub w głębi cesarstwa. Majątek R-ego nie został skonfiskowany, ponieważ był przepisany na starszego brata Józafata.

R. został ułaskawiony w r. 1847 i wrócił do Horodna. Brał udział w manifestacjach patriotycznych 1861 r., m. in. w Uściługu z okazji rocznicy Unii Horodelskiej 1413 r. Podobno uczestniczył także w powstaniu styczniowym. Dalsze jego losy nie są znane.

W literaturze historycznej jego czyny w spisku Konarskiego były przypisywane Justynianowi Rucińskiemu.

 

Gerber, Studenci Uniw. Warsz.; – Marachov G. I., Dejatel’nost’ Sodružestva Pol’skogo Naroda na pravoberežnoj Ukraine v 1835–1839 gg. (Po materialam kievskogo archiva), w: Svjazi revolucjonerov Rossii i Pol’ši v XIX – načale XX v., Moskva 1968; tenże, Pol’skoe vosstanie 1863 g. na pravoberežnoj Ukraine, Kiev 1967; Łopuszański B., Stowarzyszenie Ludu Polskiego, Kr. 1975; – Bobrowski T., Pamiętniki mojego życia, W. 1979; Ruch społ.-polit. na Ukrainie; – Centr. Gosudarstvennyj Istoričeskij Archiv w Kijowie: Zespół 470, 1838 r., vol. 147 k. 5, 23, 32–33, 55, 60 i in., vol. 221 k. 45, Zespół 442, inw. 339, 1838 r., vol. 8 k. 34, 110, 122 i in. (informacje G. I. Marachova).

Wiktoria Śliwowska

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.