INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Chołoniewski Myszka Ignacy (ur. ok. 1740–1823), poseł na sejm czteroletni. Ur. się jako najstarszy syn Adama, wówczas podstolego winnickiego, w końcu kasztelana buskiego, i Salomei z Kątskich. Nauki pobierał w jezuickim Collegium Nobilium w Warszawie. Niektóre jego szkolne wypracowania (10 drobniejszych utworów, oraz mowę przeciw pojedynkom) wydał Franciszek Bohomolec w »Zabawkach Oratorskich« (W. 1755). Z czasów szkolnych pochodzi także urywek przekładu z Owidiusza pt. »Sen« w »Zabawach przyj. i poż.«, III 317–8. Posłował z Bracławszczyzny na sejmy 1766, 1776 i 1788–91; na życzenie Stanisława Augusta był deputatem a następnie marszałkiem Trybunału Koronnego 1776; został starostą szczurowieckim 1771 i kołomyjskim, szambelanem królewskim, kawalerem orderu św. Stanisława. W r. 1790 wygotowano dla niego nominację na kasztelana czernichowskiego, której jednak nie dostał. W czasie sejmu wielkiego należał do deputacji dla reformy sprawy żydowskiej i wystąpił z własnym projektem, który w deputacji upadł, lecz na żądanie Ch-go został wydrukowany na końcu druku ulotnego pt. Reforma Żydów z 1791 oraz osobno pt. Projekt względem Żydów i długów kahalnych żydowskich. Projekt to jednostronny, mniej liberalny od projektu Deputacji, stał na stanowisku kanclerza Jędrzeja Zamoyskiego i pierwotnym Kołłątaja, zawierał zaś echa dysput, toczonych przez współuczniów w Collegium jezuickim 1755 r. Po ojcu odziedziczył liczne dobra w woj. ruskim i wołyńskim, m. i. Chołoniew, po rozbiorach został ces. austr. tajnym radcą, wywiódł się z braćmi ze szlachectwa przed Kolegium Stanów galicyjskich 1 II 1797, a 30 III 1798 otrzymał z braćmi, Rafałem i Ksawerym, austriackie hrabiostwo dziedziczne ze zmianą nieznaczną dotychczasowego h. Korczak na własny. Zmarł w rodzinnym Chołoniowie, pochowany w pobliskim Horochowie w ufundowanej przez siebie kaplicy cmentarnej.

 

Portret olejny w posiadaniu mec. Chołoniewskiego w Warszawie.

Boniecki; Uruski; Złota Księga, XIX 4 i 6; Koresp. Stan. Augusta (rkp. B. Czart. 658, s. 29 i 31; 724, s. 45, 49–52, 63); Smoleński Wł., Stan i sprawa żydów polskich w XVIII w. (Pisma historyczne), Kr. 1901, I 276, 279; tenże, Ostatni rok Sejmu W., Kr. 1896, 329–30.              

Wincenty Ogrodziński

 
 

Powiązane artykuły

 

Księstwo Warszawskie

Po pokonaniu – w grudniu 1805 roku – armii austriacko-rosyjskiej pod Austerlitz (Sławkowo na Morawach) cesarz Napoleon I zawarł pośpiesznie pokój z Austrią, rezygnując z kontynuowania......
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Kajetan Hryniewiecki

brak danych - 1796-04-27 wojewoda lubelski
 
 
    Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.