INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jan Bielawski      Jan Bielawski, wizerunek na podstawie ilustracji prasowej. афии) Второй созыв, 1907-1912 г. cост. М. М. Боиович. - 2-е изд. - Москва Тип. Т-ва И. Д. Сытина, 1907 - kwadrat

Jan Bielawski  

 
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bielawski Jan (1864–1916), działacz społeczny i polityczny, włościanin z Miechowskiego, narodowiec, zajmował się przewożeniem czasopisma »Polak« przez kordon. W r. 1898 był wraz z Gabrjelem Godlewskim i ks. Sokołowskim założycielem pierwszej w zaborze rosyjskim rolniczej spółki włościańskiej »Jutrzenki«. W r. 1903 należał do organizatorów pierwszej wystawy rolniczej drobnych gospodarstw w Miechowie. W r. 1907 wybrany został posłem do II Dumy rosyjskiej. Jako członek komisji rolnej opuścił ją z protestem, gdy komisja uchwaliła zasadę wywłaszczenia. Umarł i pochowany został w Nasiechowicach w r. 1916.

Red.

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.