INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Janusz Tomasz Czetwertyński-Światopełk  

 
 
1743 - 1813-09-15
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Czetwertyński-Światopełk Janusz Tomasz (1743–1813), kasztelan czernihowski. Najstarszy syn Felicjana Stefana, starosty daniczowskiego, i Marianny Jełowickiej, stolnikówny wołyńskiej, brat Antoniego J. Nep., wypłynął w czasie ost. bezkrólewia na arenę polityczną jako zwolennik St. A. Poniatowskiego i jego informator o nastrojach Wołynia i Bracławszczyzny. Na sejm elekcyjny i koronacyjny posłował z woj. bracł., w nagrodę za co został szambelanem (1765) i podkomorzym król. (1767). W l. 1764–8 nie brał udziału w życiu politycznym, odsuwany przez brata, z którym poróżnił się głównie z powodu sporów majątkowych. W r. 1776 starał się napróżno o funkcję poselską, dla osłody przykrości otrzymał order św. Stanisława i wreszcie przy poparciu króla został posłem bracławskim na sejm 1778 r. Wyznaczony w liczbie delegatów do egzaminowania Rady Nieustającej, zdał relację z jej czynności przed królem i złączonymi izbami 23 X 1778 r. W latach 1780 i 1782 bezskutecznie starał się o poselstwo z woj. wołyńskiego i bracławskiego, lecz ustąpił bratu, z którym nie zdołała go pogodzić nawet interwencja St. Augusta. Zdaje się zaszkodziło mu w tym porozumiewanie się z Czartoryskimi. W r. 1783 starał się o chorągiew po Lubomirskim, mieczniku kor., i o kasztelanię wołyńską. Gdy ją otrzymał Olizar, Cz. pertraktował z Podhorodeńskim o kupno kaszt. czernihowskiej, którą dostał wreszcie 24 II 1785. Dość czynny na sejmie 1786 r. W następnym roku witał uroczyście własnym wierszem St. Augusta, przybywającego do Bracławia, zaś w Choroszkówce obchodził uroczyście królewskie imieniny. Na Sejmie Czteroletnim tylko z początku zabierał głos, przeważnie w materiach ekonomicznych, dostawszy zaś 10 I 1789 r. order orła białego, zamilkł już zupełnie. Powodem tego było konserwatywne stanowisko Cz-go w odniesieniu do zapadających ustaw. Nieprzyjaciel dążności rewolucyjnych, legitymista, opłakujący wierszem śmierć Ludwika XVI, nie wystąpił jednak ani przeciw ustawie majowej, ani mimo nalegań Szcz. Potockiego do konfederacji targowickiej nie przystąpił. Okazał się rozumnym obywatelem, nie uchylającym się od obowiązków, gdyż przyjął komisarstwo z pow. włodzimierskiego. W roku 1792 złożył godność kasztelana, odsprzedając ją Felicjanowi Czetwertyńskiemu. Po rozbiorach osiadł na stałe w Kopijówce w pow. lipowieckim, gdzie zmarł 15 IX 1813. Cz. był dobrym mówcą, poetą i uzdolnionym muzykiem. Ożeniony z Joanną Jabłonowską, córką Dymitra starosty kowelskiego, pozostawił trzech synów.

 

Niesiecki; Boniecki; Uruski; Kossakowski St. K., Monografie, W. 1859, I; Bartoszewicz J., w Enc. Org.; W. Enc. Il.; Borkowski, Almanach błękitny, Lw. 1908; Estr. XIV; Nieć J., Młodość ost. elekta, Kr. 1935; »Suplement do Gaz. Warsz.« 14 VII 1785; B. Czart., rkp. 655, 658, 681, 696, 724, 732, 737.                                                                   

Julian Nieć

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Fryderyk August I

1750-12-23 - 1827-05-05
król Saksonii
 
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Józef Paszkowski

1787-03-19 - 1858-10-04
pułkownik WP
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.