INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Józef Kondratowicz  

 
 
1808 - ok. 1860
 
Biogram został opublikowany w latach 1967-1968 w XIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kondratowicz Józef (ur. 1808–ok. 1860), malarz i kartograf. Syn malarza Daniela. Ur. i wykształcony w Warszawie. Był topografem wojskowym, jednym z uczestników zdjęcia kartograficznego Król. Kongres. W r. 1826 został konduktorem w Kwatermistrzostwie Generalnym. W r. 1829 opublikowano „Ubiory Wojska Królestwa Polskiego” wg jego rysunków (wyd. z 37 rysunkami i 17 litografiami). W powstaniu listopadowym K. uczestniczył w randze podporucznika. W r. 1831 emigrował do Francji. Osiadłszy w Paryżu utrzymywał się z prac ilustratorskich. Prowadził pracownię, która wykonywała ręcznie kolorowane litografie do wielotomowego wydawnictwa A. Bastard d’Estang „Peintures et ornements des manuscrits français” (Paryż, 1832–69). Tą pracą zwrócił na siebie uwagę Aleksandra Humboldta, który wysoko artystę cenił i w r. 1850 gorąco zabiegał o wyjednanie K-owi pozwolenia na osiedlenie się w Poznaniu. Artysta przebywał wówczas w Chocieszewicach koło Rawicza, usiłując swą sztuką zarobić na skromną egzystencję. Nie uzyskawszy zezwolenia, przeniósł się do Wrocławia, gdzie w r. 1853 wykonał dwa rysunki (kopię iluminacji rękopisu i widok kopca Kościuszki) dedykowane baronowej Richthofen (własność Muz. Narod. w Warszawie, ze zbiorów D. Witke-Jeżewskiego). Następnie powrócić miał do Warszawy, gdzie wykonywał litografie i miniatury portretowe (m. in. gen. Ludwika Kickiego). Zmarł w Warszawie ok. r. 1860.

 

Autoportret K-a (rys.) z r. 1849, własność B. Zakł. Narod. im. Ossol. we Wr.; – Thieme–Becker, Lexikon d. Künstler; Rastawiecki, Słownik malarzów, I; Grońska M., Ochońska M., Zbiory Pawlikowskich, Katalog, Wr. 1960 (reprod. autoportretu); [Husarski W.], 150 lat malarstwa polskiego w szkicach, W. 1918; [Kraszewski J. I.], Catalogue d’une Collection Iconographique Polonaise, Dresde (1865) s. 285; – Bachowski W., Treter M., Wystawa miniatur i sylwetek we Lwowie 1912, Wyd. 2., Lw. 1912; Banach A., Polska książka ilustrowana, Kr. 1959; Olszewicz B., Wykaz polskich pracowników na polu kartografii, Studia i Mater. z Dziej. Nauki Pol., S. C., W. 1961 z. 4 s. 44; – „Hist. Monatsblätter f. d. Provinz Posen” 1916 s. 133–4 (list A. v. Humboldta).

Andrzej Ryszkiewicz

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.