INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Leopold Lenhard  

 
 
XVIII - XVIII
 
Biogram został opublikowany w 1972 r. w XVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Lenhard (Lenkart) Leopold (XVIII w.), złotnik krakowski, czynny w l. 1717–76. Pochodził z Wiednia i tam zapewne uczył się rzemiosła, ale na stałe osiedlił się w Krakowie (26 X 1717 przyjęty został do cechu). Używał znaku «LL». W l. 1724–6 był podstarszym, a w r. 1732 wymieniony jest jako starszy dożywotni. W l. 1724–6 wraz z żoną Klarą, dzierżawił kamienicę cechową przy ulicy Brackiej. W r. 1738 ofiarował Tow. Strzeleckiemu laskę marszałkowską ozdobioną srebrnymi okuciami. Na zamówienie ks. Sałackiego, kanonika przemyskiego, wykonał z dostarczonego materiału (160 grzywien srebra) lampy przed mauzoleum Św. Jana Kantego w kościele Św. Anny w Krakowie; gdy zaś okazało się, że mają mniejszą wagę (o 52 grzywny), zaskarżono go przed cechem i 28 XII 1745 r. jego majątek został postawiony pod sekwestr. Roboty L-a jest relikwiarz św. Małgorzaty w kościele Wizytek w Krakowie (ok. r. 1730). W r. 1742 L. wykonał dla archiprezbitera Jacka Augustyna Łopackiego okazały relikwiarz Krzyża Św. (zachowany do dziś w skarbcu kościoła Mariackiego).

Działalność L-a w rozwoju krakowskiego rzemiosła artystycznego ma niemałe znaczenie; przeniósł on bowiem na nasz grunt formy późnobarokowego złotnictwa austriackiego, którego wpływ da się zaobserwować również w warsztatach wielkopolskich i lwowskich. Miał dwóch synów, również złotników, Mateusza i Wawrzyńca.

 

Katalog zabytków sztuki w Polsce. T. 4: Miasto Kraków, cz. 2: Kościoły i klasztory Śródmieścia, I (w druku); – Lepszy L., Cech złotniczy w Krakowie, „Roczn. Krak.” T. 1: 1898 s. 198, 223; tenże, Przemysł złotniczy w Polsce, Kr. 1935 s. 102, 199 poz. 1082; [Łepkowski J.], O Towarzystwie Strzeleckim w Krakowie, Starożytności i pomniki Krakowa, Kr. 1847 z. 3 s. 45; – Arch. Państw. w Kr.: Arch. m. Kr. AD. 931, 932, 935, 941.

Jan Samek

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Józef Rufin Wybicki

1747-09-29 - 1822-03-10
działacz polityczny
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Mikołaj Czapski h. Leliwa

1753-09-08 - 1833-06-13
szef regimentu
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.