INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Ludwik Stanisław Korotyński  

 
 
1860-05-12 - 1919-07-28
Biogram został opublikowany w latach 1968-1969 w XIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Korotyński Ludwik Stanisław (1860–1919), literat i dziennikarz. Ur. 12 V w Wilnie, był synem Wincentego i Stanisławy z Jakubowiczów oraz bratem Władysława Rajmunda i Brunona Wincentego. W r. 1866 przeniósł się wraz z rodziną do Warszawy, gdzie ukończył gimnazjum oraz w r. 1883 studia na Wydziale Historyczno-Filologicznym uniwersytetu. Następnie pracował jako nauczyciel domowy w bogatych polskich domach we Francji, na Ukrainie i w Rosji. W r. 1890 powrócił do Warszawy i poświęcił się pracy dziennikarskiej. Był współpracownikiem „Gazety Warszawskiej” (od czasów uniwersyteckich do 1893) i „Tygodnika Powszechnego”, przez kilka lat, do r. 1899, był współredaktorem „Wisły” Jana Karłowicza, wchodził w skład redakcji „Tygodnika Ilustrowanego” i od kwietnia 1903 do końca 1909 r. „Kuriera Warszawskiego”. Współpracował z „Encyklopedią Powszechną” S. Orgelbranda-synów i z „Wielką Encyklopedią Powszechną Ilustrowaną”, brał udział w opracowaniu pierwszych tomów „Słownika Języka Polskiego”, tzw. warszawskiego. Ogłaszał w czasopismach artykuły i szkice z zakresu historii literatury, krytyki literackiej, językoznawstwa i etnografii, pisał m. in. o J. Lelewelu, W. Syrokomli, L. Sowińskim, M. Konopnickiej, J. Vrchlickim. Tłumaczył z francuskiego (m. in. Gautiera i Maupassanta), czeskiego i chorwackiego. Na kilka lat przed śmiercią, ze względu na zły stan zdrowia, zamieszkał u siostry w Aleksandrowie Kujawskim, gdzie zmarł 28 VII 1919 r.

 

Fot. w posiadaniu Ireny z Korotyńskich Herbstowej; – W. Enc. Ilustr.; – [Korotyński W.], Śp. L. K., „Kur. Warsz.” 1919 nr 207; toż, „Tyg. Ilustr.” 1919 nr 33 (fot.); – Danilewiczowa M., Blisko i daleko, Londyn 1953; – Arch. Państw. w W.: Danilewiczowa, Wspomnienia o wujach Korotyńskich, (mszp.); – Informacje Ireny z Korotyńskich Herbstowej.

Roman Taborski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
Partner ms-warszawa.png
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Aleksander Karnicki

1869-01-30 - 1943-11-12
generał dywizji WP
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jan Władysław Mrozowski

1864-06-23 - 1937-05-13
prawnik
 
 

Aleksandra Stypułkowska

1906-11-06 - 1982-03-20
prawnik
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.