INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Paweł z Mąkolina (później zwany Kalecki) h. Kotwicz  

 
 
ok. 1508 - 1578-03-13
Biogram został opublikowany w 1980 r. w XXV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Paweł z Mąkolina, później zwany Kalecki, h. Kotwicz (ok. 1508–1578), doktor obojga praw, opat płocki. Był synem Stanisława, wójta we wsi Mąkolino (w ziemi wyszogrodzkiej) należącej do biskupstwa płockiego, oraz Anny z Kośnińskich, bratem Macieja z Mąkolina (zob.). W r. 1527 wpisany został do grona studentów Uniw. Krak. Podobnie jak jego starsi bracia – Filip i Maciej, P. obrał drogę kariery duchownej. Jest też rzeczą wielce prawdopodobną, iż podobnie jak oni korzystał w tym względzie z protekcji Andrzeja Krzyckiego. O związkach łączących rodzinę P-ła z ówczesnym biskupem płockim świadczy m. in. nobilitacja i przyjęcie przez Krzyckiego do herbu Kotwicz Stanisława z Mąkolina i jego synów, przeprowadzone na sejmie w Piotrkowie 25 I 1533. Zapewne za sprawą Krzyckiego, sprawującego w l. 1535–7 rządy nad archidiecezją gnieźnieńską, dostał P. stanowisko arcybiskupiego notariusza. Z tytułem tym występuje w źródłach w r. 1540, kiedy to instytuowany został na plebanię w Młodzieszynie (dekanat Sochaczew) po ustąpieniu z niej swego brata Macieja. Kilka lat później wyruszył, dla uzupełnienia wykształcenia, do Włoch, gdzie przez jakiś czas studiował prawo kanoniczne i cywilne na uniwersytecie w Bolonii (akta tamtejszego wydziału prawa wymieniają go już w r. 1547) i 23 III 1549 uzyskał doktorat obojga praw. Należy przypuszczać, iż wkrótce po powrocie do kraju złożył śluby zakonne, albowiem w r. 1553 występuje w źródłach już jako opat klasztoru Benedyktynów w Płocku. Godność tę sprawował do końca życia, ceniony za sprężyste rządy. Jako opatowi przysługiwało mu prawo do miejsca w płockiej kapitule katedralnej; brał udział w jej posiedzeniach początkowo jako kanonik, a od r. 1557 jako wikariusz «in spiritualibus» i oficjał generalny płocki. W r. 1553 wyznaczony został do komisji powołanej przez kapitułę dla poprawienia i zredagowania statutów kościoła katedralnego, zaś w r. 1570 wydelegowano go wraz z dwoma innymi kanonikami na sejm do Warszawy. Wsią prestymonialną P-ła było Czekanowo (pow. płocki); w należącej do benedyktynów wsi Łętowo (pow. wyszogrodzki) miał wystawić kościół. W r. 1568, wraz z bratem Maciejem, ufundował w katedrze płockiej płytę nagrobną dla rodziców, a zakupiony niegdyś przez Macieja majątek Kaleczyce w pow. lidzkim na Litwie – od którego przyjęli obaj nazwisko – przekazali swemu bratankowi Michałowi, synowi Jana. W r. 1565 kazał P. wykonać w kolegiacie pułtuskiej płytę nagrobną także dla siebie. Zmarł 13 III 1578 (u Starowolskiego mylnie: 1573) i został pochowany w Pułtusku.

 

Boniecki, IX 147; Niesiecki, V 9; – Kurczewski J., Kościół zamkowy czyli katedra wileńska, Wil. 1916 III 39, 60, 541; Nowacki, Dzieje archidiecezji pozn., II 511; Nowowiejski A. J., Płock, Płock 1930; Ochmański J., Biskupstwo wileńskie w średniowieczu, P. 1972 s. 47; Pociecha W., Królowa Bona, P. 1958 III 191–2, 258; Sawicki J., Synody diecezji płockiej i ich statuty, W. 1952 s. 95; – Acta capituli Plocensis ab an. 1514 ad an. 1577, Arch. Kom. Hist. AU, Kr. 1916 X (Kalecki, poza indeksem nr 250, 271); Acta Tom., XV; Album stud. Uniw. Krak., II 156, 238; Korespondencja Hieronima Rozrażewskiego, Wyd. P. Czaplewski, Tor. 1937 I; Materiały do historii Polaków w Bolonii, Wyd. S. Windakiewicz, Arch. do Dziej. Liter., Kr. 1892 VII 154, 170; Matricularum summ., IV; Starowolski, Monumenta Sarmatarum.

Andrzej Sołtan

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.