INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Robert Brzostowski h. Strzemię  

 
 
1748-06-07 - brak danych
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Brzostowski Robert, h. Strzemię (ur. 1748), kasztelan połocki. Urodził się w Michaliszkach (pow. wileński) 7 VI jako najmłodszy syn Józefa, pisarza lit., i drugiej jego żony Ludwiki Sadowskiej. W r. 1766 (8 XII) został B. mianowany szambelanem Stanisława Augusta, w kilka lat potem otrzymał starostwo międzyrzeckie. Wczesną młodość, według własnej relacji, poświęcił B. służbie wojskowej: był pułkownikiem husarskim w wojsku lit., a za 4.000 czerw. zł kupił pułkownikowstwo petyhorskie. Nie dosłużywszy się rangi brygadiera, porzucił zniechęcony służbę wojskową i zajął się sprawami majątkowymi. W czasie konfederacji barskiej agitował na rzecz powstania M. Ogińskiego, a w dniach, kiedy król na sejmie warszawskim opierał się Ponińskiemu i posłom trzech dworów, regalista B. został w maju 1773 r. uwięziony z niewiadomej przyczyny. Później nie brał czynnego udziału w życiu politycznym (odbył jedno poselstwo z powiatu brasławskiego w r. 1782), ale zajmował się głównie gospodarowaniem na roli, przy czym on i jego żona Anna z Platerów, kasztelanka trocka (ślub ich odbył się 1773 r.), znani byli ze swego skąpstwa. B. starał się zawsze o utrzymanie bliskich stosunków z królem, którego molestował o różne godności i odznaczenia. Nie otrzymawszy kasztelanii trockiej, zabiegał w r. 1783 o województwo trockie, po czym z kolei o kasztelanię mińską. Popierał go w tym przed Stanisławem Augustem jego brat ks. Paweł, dowodząc, że Robert »ma rozum naturalny i sposobność ujęcia towarzystwa sarmackiego«. Króla niecierpliwiła natarczywość B-go, który dopiero w r. 1787 (19 II) został cześnikiem litewskim, po nieudałych zabiegach o starostwo brasławskie. Na życzenie króla objął w maju 1791 laskę marszałkowską trybunału litewskiego i wraz z nim zaprzysiągł uroczyście konstytucję 3. maja. W tym czasie (14 V 1791) mianowano go kasztelanem połockim znowuż po bezowocnych staraniach o województwo smoleńskie i marszałkostwo nadw. lit. Wkrótce po zamknięciu kadencji trybunalskiej schronił się z rodziną przed najazdem moskiewskim aż na pogranicze Kurlandii. Dopiero na wiadomość o przystąpieniu Stanisława Augusta do konfederacji wrócił do Wilna i za jego przykładem zgłosił również swój akces. Odtąd przebywał przeważnie na wsi i szukał opieki przed rabunkiem wojsk rosyjskich u króla, u kanclerza lit. Sapiehy i u swego szwagra, generała rosyjskiego Kochowskiego. B. był odznaczony orderem św. Stanisława i orła białego. Z małżeństwa swego z Anną Platerówną miał dwie córki i czterech synów. Data jego śmierci nieznana.

 

Boniecki; Uruski; Niesiecki; Złota Księga; Kossakowski St. K., Monografie hist. geneal., W. 1859, I 36; Wolff, Senatorowie; Artykuł J. Bartoszewicza w Enc. pow.; Wiadomość genealogiczna o domie Brzostowskich… (1811); Diariusz sejmu 1782; Rkp. Muzeum Ks. Czartoryskich: 655, 656, 722, 732, 919.

Helena Waniczkówna

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.