INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Tadeusz Kryspin Jackowski     

Tadeusz Kryspin Jackowski  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1962-1964 w X tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Jackowski Tadeusz Kryspin (1859–1924), działacz rolniczy, konserwatysta. Ur. 25 X w Pomarzanowicach (pow. średzki) jako syn Maksymiliana i Marii z Lichtnekerów. Ukończył gimnazjum w Poznaniu, następnie od r. 1879 studiował historię w Krakowie. Nie ukończywszy tych studiów przeniósł się do Berlina na wydział prawa. Wiosną 1883 r. zdał tam egzamin refendariuszowski; doktorat praw uzyskał na uniwersytecie w Getyndze. W czasie studiów podróżował dużo po Niemczech, Francji i Polsce. W 1883 r. objął w Poznaniu redakcję „Wielkopolanina”, pisma ultramontańskiego, celem zachowania wpływów ziemiaństwa nad chłopami. Po dwóch latach przekazał redakcję J. Bukowieckiemu, jął się natomiast gospodarki w dobrach pomarzanowickich. Talent organizacyjny i duża wiedza rolnicza pozwoliły mu w krótkim czasie postawić majątek na wysokim poziomie produkcyjno-technicznym. Z biegiem lat rozszerzył znacznie areał majątku, dokupując kolejno szereg folwarków. Pomagał ojcu w prowadzeniu biura Patronatu, brał czynny udział w zarządzie Centralnego Tow. Gospodarczego, którego był prezesem w l. 1906–1914. By zahamować proces przechodzenia ziemi polskiej w ręce niemieckie, założył J. Związek Ziemian. Utrzymywał J. żywe kontakty z Wydziałem Rolniczym Uniw. Jag., który proponował mu nawet katedrę administracji rolnej. W 1907 r. przewodniczył w polskiej delegacji rolniczej na zjeździe w Wiedniu. W r. 1908 i następnych był kilkakrotnie w Watykanie, próbując tam – jako szambelan papieski – uzyskać interwencję papieską przeciw uciskowi narodowemu w zaborze pruskim. W czasie pierwszej wojny światowej był zwolennikiem orientacji na państwa centralne, lecz wkrótce zerwał z tą koncepcją, a po odzyskaniu niepodległości zgłosił się na służbę do Ministerstwa dla byłej dzielnicy pruskiej. Pracował w Urzędzie Likwidacyjnym i był dyrektorem departamentu rolnictwa. J. był autorem kilku prac z dziedziny rolnictwa. M. in. ogłosił w Księdze Jubileuszowej Centralnego Tow. Gospodarczego (Poznań 1911) cenną rozprawę pt. Materiały do historii rolnictwa W. Ks. Poznańskiego od 1861–1911 r. Ponadto wydał broszury: Jak zachować narodowi ziemię (Poznań 1903), O ważności ceł i traktatów handlowych dla rolnictwa (Poznań 1911) oraz Listy z Hiszpanii (Poznań 1885).

Żonaty z Paulą Chłapowską miał dzieci: Marię (ur. 1886), Tadeusza (ur. 1889), Jadwigę (ur. 1891) i Mariana (ur. 1893). Zmarł w Poznaniu 26 V 1924 r.

 

„Dzien. Pozn.” 1924 nr 123 (nekrolog); – Wspomnienie syna J-ego, Tadeusza (mszp. w posiadaniu autora).

Witold Jakóbczyk

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.