INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jan Czeraszkiewicz     

Jan Czeraszkiewicz  

 
 
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 
Czeraszkiewicz Jan (1867–1924), pedagog i działacz społeczny. Ur. 27 I w Jurborgu nad Niemnem jako syn Alfonsa, rzemieślnika z Dyneburga, i Marceliny z Węgrzeckich. Lata chłopięce i młodzieńcze spędził w Częstochowie, gdzie ukończył gimnazjum. Od wczesnej już młodości, pozostawiony własnym siłom, zarabiał na utrzymanie i studia korepetycjami. W r. 1896 ukończył wydział prawny na Uniwersytecie Warszawskim. Od stycznia r. 1900 prowadził w Łodzi kancelarię adwokacką wespół z Aleksandrem Mogilnickim, w r. 1902 przeniósł swą kancelarię do Zgierza, Po strajku szkolnym został w r. 1906 dyrektorem w zgierskiej szkole handlowej, w której już uprzednio uczył prawa handlowego i ekonomii. Praca pedagogiczna w prywatnym szkolnictwie polskim odpowiadała mu tak dalece, że porzucił zupełnie adwokaturę. W r. 1912 został dyrektorem Gimnazjum Tow. »Uczelnia« w Łodzi, przekształconego w Polsce niepodległej na Gimn. Państw. im. M. Kopernika, którym kierował aż do śmierci. Energią, odwagą cywilną i stanowczością wobec rosyjskich władz szkolnych wysunął się Cz. na czoło kierowników szkolnictwa polskiego w okręgu piotrkowskim. W pierwszych latach niepodległości był jednym z najpoważniejszych dyrektorów w średnim szkolnictwie państwowym. Pracował w różnych instytucjach społecznych, kulturalnych i oświatowych, przeważnie jako ich organizator i przewodniczący: w Polskiej Macierzy Szkolnej, Stow. Naucz. Szkół Średnich i Wyższych, Kole Dyrektorów i przede wszystkim w łódzkim oddziale Pol. Tow. Krajoznawczego, którego był długoletnim prezesem; kierował pracami nad wykopaliskami w okolicach Łodzi. Przyczynił się znacznie do tego, że w przedwojennej Łodzi Pol. Tow. Krajoznawcze było żywym ośrodkiem życia narodowego. Był założycielem Tow. Muzeum Nauki i Sztuki w Łodzi, członkiem redakcji »Entomologa Polskiego«, w którym zamieszczał artykuły. Posiadał wielkie zbiory entomologiczne, które przeszły po jego śmierci do Muzeum Tow. Przyrodniczego im. Staszica w Łodzi. Zmarł 7 VI 1924 w Miłowodach pod Obornikami.
 
Portret Sz. Andrzejewskiego w posiadaniu rodziny.
 
»Ziemia«, W. 1924, nr 10 (z fotografią); »Kurier Łódzki« 1924, nr 156, 158, 160, 161; Gimn. Polskie Tow. »Uczelnia«. Państw. Gimn. im. Kopernika w Łodzi. Zjazd Koleżeński 8 XII 1936.
 
Wacław Szczygielski
 
 
 
 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.