INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Włodzimierz Łodziński  

 
 
1892-06-13 - 1945-02-15
Biogram został opublikowany w 1973 r. w XVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Łodziński Włodzimierz (1892–1945), przemysłowiec i wynalazca. Ur. 13 VI w Siarach w pow. gorlickim, był synem Felicjana (zob.) i Kazimiery z Zajączkowskich. Ukończył szkołę realną w Drohobyczu i w r. 1910 rozpoczął studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki we Lwowie; studia przerwał dla odbycia rocznej praktyki w zakresie nowej metody wierceń rotacyjnych w firmie Parkinson w Anglii, a potem dla studiów w Akademii Handlowej w Wiedniu, którą ukończył w r. 1913. Potem przez rok pracował jako wiertacz w firmie «Premier» w Borysławiu, gdzie równocześnie ukończył krajową szkołę górniczą i wiertniczą. Wybuch wojny w r. 1914 zastał go jako wiertacza firmy «Opiag» w Bitkowie. Zaraz wstąpił do Legionów, ale ranny pod Dęblinem, został po wyleczeniu skierowany jako wiertacz do Borysławia, a w r. 1916 do Bitkowa. Tu zastała go druga inwazja rosyjska, Ł. został wywieziony do kopalni węgla w Zagłębiu Donieckim. Zwolniony po roku przez władze rewolucyjne, wrócił do Bitkowa, gdzie w l. 1917–21 pracował jako kierownik firmy «Dąbrowa», w l. 1921–39 jako dyrektor pełnomocny koncernu «Galicja» oraz Polsko-Francuskiego Tow. Górniczego. W tym okresie opatentował wiele cennych dla kopalnictwa naftowego wynalazków, jak świder do głębokich wierceń, napęd dłuta do wiercenia udarowego, urządzenia do wydobywania ropy z otworów wiertniczych za pomocą sprężonych gazów, urządzenia do wydobywania płynów i eksploatacji szybów, łyżka do wydobywania z otworów cieczy, obciążnik, tłuczek, sposoby wierceń głębokich.

Po wybuchu drugiej wojny światowej Ł. wyjechał w r. 1939 z rodziną na Węgry, w l. 1939–41 pracował jako radca węgierskiego ministerstwa górnictwa i wiercił w poszukiwaniu ropy w Jasinie (Körösmeszö). Po przystąpieniu Węgier do wojny ze Związkiem Radzieckim wycofał się z przemysłu naftowego, zorganizował spółkę dla wierceń artezyjskich za wodą przy budapeszteńskim Instytucie Bakteriologicznym i zatrudniał w niej wyłącznie polskich uchodźców; spółka się rozwinęła mimo wojny. Ł. wiercił w l. 1941–5 naraz trzema rygami. Tu wynalazł i opatentował nowe urządzenie wiertnicze, tzw. luźnospad, oraz swoje największe osiągnięcie – pompę wgłębną dla bardzo wielkich głębokości. Całość swych doświadczeń z kopalnictwa naftowego zebrał w obszernej pracy pt. Wiertnictwo, której rękopis przepadł na Węgrzech. W trakcie ewakuacji w związku z ofensywą radziecką, zachorował i pozbawiony pomocy lekarskiej zmarł 15 II 1945 w Etyek pod Budapesztem. Jego synowie po wojnie, w której uczestniczyli w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, wyjechali do Kanady: Andrzej zmarł w r. 1962 w Peterborough (Ontario), a Leszek w r. 1967 w Oliver (British Columbia); córka Maria Łodzińska-Kopycińska mieszka w Krakowie.

 

„Przemysł Naftowy” 1939 z. 3; – Red. PSB: Teki Mińskiego; – Pamiętnik Felicjana Łodzińskiego, (rkp.) w rękach rodziny; – Informacje Marii Łodzińskiej-Kopycińskiej z Kr.

Stanisław M. Brzozowski

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
Ten biogram został opublikowany dzięki PGE - Mecenasowi projektu iPSB. pge-logo-pion-size2.png

Postaci powiązane

 
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Mieczysław Cybulski

1903-03-16 - 1984-08-13
aktor filmowy
 

Jan Rembowski

1879-01-12 - 1923-01-26
malarz
 

Piotr Stachiewicz

1858-10-29 - 1938-04-14
malarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.