INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Emilia (Amelia)  

 
 
ok. 1399 - po 17 V 1424
 
Biogram został opublikowany w 1948 r. w VI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Emilia (Amelia), córka Ziemowita IV mazowieckiego i Aleksandry, córki Olgierda, siostry Jagiełły. Ur. między r. 1396 a 1399. W r. 1407 rozpoczęto rokowania o jej małżeństwo z Wilhelmem II Bogatym, landgrafem Turyngii i margrabią Miśni (ur. 1370, † 30 III 1425). Małżeństwo zawarto (z powodu wieku E.) dopiero w sześć lat później, a mianowicie 16 V 1413 w Brześciu kujawskim; Wilhelma zastępowało dwu upełnomocnionych zastępców, świadkami ślubu byli król Władysław Jagiełło i ks. mazowiecki Janusz I. Polska pozyskała sobie w ten sposób w margr. Wilhelmie sprzymierzeńca, który w dotkliwy sposób utrudniał Krzyżakom zaciąganie sił zbrojnych przeciw Polsce na terenie Niemiec (1413), a związki swe z Jagiełłą umocnił przybywając (1416) do Polski i osobiście układając się z królem polskim. Zmarła E. po 17 V 1424.

Długosz pomylił E-tę z młodszą jej siostrą Marią, żoną Bogusława IX, księcia słupskiego, co powtórzyło kilku historyków; sprostował omyłkę w sposób przekonywujący Balzer.

 

Cod. Vit. nr 368, 1152; Długosz, Hist. Pol. IV, 193; Balzer, Geneal. Piastów, 13, 503–4, 510–1.

Józef Mitkowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jan Kraska h. Belina

brak danych - ok. 1460
cześnik kaliski
 
 

Jan Sunigajło h. Lis

2 poł. XIV w. - 1433/1434
kasztelan trocki
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.