INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Panięta z Boglewic, następnie z Siekluk, h. Doliwa  

 
 
brak danych - między r. 1347 a r. 1352
Biogram został opublikowany w 1980 r. w XXV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Panięta z Boglewic, następnie z Siekluk h. Doliwa (zm. między r. 1347 a r. 1352), kasztelan, później sędzia czerski. Pochodził z mazowieckiej linii Doliwów; o rodzicach jego nie mamy źródłowych wiadomości. P. występuje najwcześniej (1327) jako podsędek czerski, w służbie księcia Trojdena. W r. 1340 był kasztelanem warszawskim; poprzednika jego na tym urzędzie notują źródła jeszcze w r. 1334. Między r. 1340 a 1343 przeszedł na kasztelanię czerską, wymieniwszy urzędy z komesem Tomaszem. Dokumentem z 4 VIII 1343 książęta czerscy Siemowit i Kazimierz Trojdenowice dokonali z P-ą zamiany dóbr; przejmując Boglewice wraz z Wolą Boglewską (na zachód od Warki) oraz Seroczyn (nad Świdrem koło Stoczka) przekazali oni P-cie Siekluki i Szczyty wraz z sąsiednimi połaciami Puszczy Stromieckiej na Zapilczu (koło Białobrzegów). Zamiana doszła do skutku na prośbę P-y, zainteresowanego widocznie w przybliżeniu swych posiadłości do błotnickiego klucza swych bliskich krewnych, sąsiadującego z Sieklukami, choć położonego już na terytorium ziemi sandomierskiej. Dla nowo pozyskanych wsi P. otrzymał od książąt prawo magdeburskie, a nadto zezwolenie na targ tygodniowy w Sieklukach. Po raz ostatni P. występuje w źródłach 16 VIII 1347 na urzędzie sędziego czerskiego; dn. 11 IX 1352 ma następcę, między tymi datami wypada zatem jego zgon.

J. Nowacki uważał kasztelana P-ę i sędziego P-ę za ojca i syna; względy chronologiczne, następstwo innej osoby między r. 1343 a r. 1347 na kasztelanii czerskiej, a także uprzednie piastowanie przez P-ę urzędu podsędka przemawiają jednak niedwuznacznie za ich tożsamością. W dokumentach ówczesnych kasztelanowie i sędziowie czerscy występują w różnej kolejności, co świadczyłoby o równorzędnym charakterze obu tych dostojeństw. Wbrew wspomnianemu autorowi należy też uznać miano Panięta za imię, a nie za przydomek. Poza analogiami (Wierzbięta, Sławęta) dowodzi tego fakt, iż nikt z jego posiadaczy nie nosił równocześnie jakiegokolwiek innego miana. P. był eponimem gniazda (gałęzi) Doliwów Paniącząt. Z gniazda tego znani są imiennie najwcześniej wnukowie lub prawnukowie P-y, żyjący w początkach XV w.

 

Nowacki J., Gniazda „Paniącząt” – Doliwów, „Mies. Herald.” R. 10: 1931 s. 168–81; Świeżawski A., Przynależność terytorialna Zapilcza przed 1359 r., „Zesz. Nauk. Uniw. Łódz. Nauki Human.-Społ.” Z. 45: 1966 s. 41; – Cod. Pol., I; Dok. kuj. i maz.; Kod. maz. (Lubomirskiego) nr 60, 63; Mazowieckie zapiski herbowe z XV i XVI wieku, Wyd. A. Wolff, Kr. 1937 nr 1070; Metryka Księstwa Mazowieckiego… Pomniki Prawa, W. 1918 V 796.

Janusz Bieniak

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.