INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 

DLA ŻONY I KORONY ZMIENIŁ WYZNANIE

DLA ŻONY I KORONY ZMIENIŁ WYZNANIE

Spis treści:

Strony artykułu

 

Treść artykułu

 
 

Urodził się w Dreźnie jako jedyny syn elektora Saksonii Fryderyka Augusta I  i Chrystiany  Eberhardyny, najstarszej córki margrabiego Bayreuth. Jego matka była gorliwą luteranką.  Miał niespełna rok,  kiedy jego ojciec został  królem Polski, a wtedy nastąpiła trwała rozłąka rodziców.   Ojciec przeszedł na katolicyzm, a matka nie. Nigdy też nie przyjechała do Polski i nie została koronowana na królową Polski, bo warunkiem była właśnie zmiana wyznania. Pod okiem matki i babki otrzymał wychowanie protestanckie i trwał w tym wyznaniu do 17 roku życia. Jego ojciec obiecał jednak papieżowi Klemensowi XI, przez wdzięczność za poparcie w odzyskaniu tronu polskiego, że nawróci syna na katolicyzm. W tym celu posłał go w podróż po Europie. We Frankfurcie nad Menem podczas elekcji i koronacji Karola VI wzięli królewicza pod opiekę i oddzielili od protestanckiego otoczenia jezuici, ojcowie Kogler i Salerno. Dalsza podróż prowadziła przez  Wenecję, Bolonię, Innsbruck, Kolonię, Paryż, gdzie „młody Fryderyk August wchłaniał kulturę romańsko-katolicką, a wyzbywał się ducha luterskiego”. Już w 1712 roku w Bolonii wyparł się po cichu protestantyzmu, a siedem lat potem w związku ze ślubem z arcyksiężniczką Marią Józefą, córką Józefa I, która była gorliwą katoliczką,  wyrzekł się publicznie wiary protestanckiej.

Więcej informacji, ciekawostek i materiałów na temat króla Augusta III  szukaj w jego biogramie i na innych stronach naszego serwisu.   

 
Zawartość jest niedostępna w tej wersji językowej.
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.