INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Zofia Bukowiecka (z domu Konarska)  

 
 
1844-04-28 - 1920-03-20
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bukowiecka Zofia z Konarskich (1844–1920), autorka książek dla młodzieży, ur. 28 IV w Brzozowej, w pow. opatowskim, z rodziny, która wydała spiskowca Szymona Konarskiego. Brat B-ej, także Szymon, był pisarzem ludowym. B. otrzymała szczupłe wykształcenie, które sama rozszerzyła głównie w dziedzinie historii literatury i pedagogiki. Już przed r. 1863 zaczęła uczyć biedne dzieci i czyniła to zawsze do ostatnich dni przed skonem. W r. 1865 poślubiła lekarza-powstańca, dra Ludwika Bukowieckiego. Zamieszkali w Opatowie, gdzie B. pomagała mężowi w pracy społecznej, w szczególności przy urządzaniu nowego szpitala. Po śmierci męża pracowała jako nauczycielka i wychowawczyni młodzieży u krewnych na wsi, potem w Radomiu. Tu rozpoczęła pracę literacką opisem wycieczki Wisłą z Sandomierza do Puław, drukowanym w r. 1877 w »Przyjacielu dzieci«. W r. 1885 B. osiedliła się w Warszawie, gdzie nawiązała bliższy stosunek z J. M. Zaleską, redaktorką »Wieczorów rodzinnych«, i pod pseudonimem »Jaskółka« objęła w tym piśmie korespondencję z czytelnikami. Prowadziła tę pracę przez parę dziesiątków lat i uczyniła z niej placówkę dużego wpływu na ówczesne młode pokolenie. Mieszkając od 1891 do 1897 r. w Dąbrowie Górniczej, B. żywo zainteresowała się bytem ludu górniczego, który odmalowała w pierwszej oryginalnej i jednej z najlepszych swych powieści pt. Historia o Janku górniku. Od tego czasu pisała już stale, ponadto od powrotu do Warszawy w r. 1897 poświęciła wiele czasu pomocy w pracy społecznej niewidomemu synowi, Stanisławowi. Działalność społeczno-pedagogiczna B-ej znajdowała wyraz w oddziaływaniu na liczną młodzież, z którą utrzymywała kontakt osobisty. Obok światłego umysłu odznaczała się siłą charakteru, wielkim entuzjazmem, czynnym patriotyzmem, gorącymi uczuciami religijnymi, a także niepospolitą dobrocią i skromnością. Najbardziej znamienną cechą jej działalności pisarskiej i pedagogicznej było gorące pragnienie wszczepienia w młodych czytelników poczucia obowiązku pracy dla odrodzenia Polski w duchu demokratyzmu i najszlachetniej pojętego postępu. Przekonaniom o konieczności podniesienia ekonomicznego i uświadomienia narodowego ludu dała wyraz w świetnej Małej historii Polski i obrazkach historycznych. Z dużym uznaniem spotkała się historia Polski dla małych dzieci pt. Książka Zosi (w 3 częściach), która miała trzy wydania. Po 11 listopada 1918 r. B. na nowo napisała trzecią część Książki Zosi, dając pełny wyraz szczęścia i entuzjazmu z powodu odzyskania niepodległości. Zmarła w Warszawie 20 III 1920. W uznaniu zasług B-ej Minist. W. R. i O. P. nadało jej imię żeńskiemu seminarium nauczycielskiemu w Płocku, dla uczczenia też jej pamięci istnieje Koło Pol. Macierzy Szkolnej w Warszawie, którego zadaniem jest popularna działalność wydawnicza.

 

Bibliografię prac B-ej oraz jej życiorys dała Kisielewska J., Z Konarskich Zofia Bukowiecka. Życie i prace, W. 1923.                                            

Julia Kisielewska

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Szymon Konarski

1850-06-17 - 1918-12-15 rolnik
 
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Mikołaj I

1796-07-06 - 1855-03-03
car Rosji
 

Stanisław Kot

1885-10-22 - 1975-12-26
emigrant
 

Ludwik Idzikowski

1891-08-24 - 1929-07-13
major pilot WP
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Franciszek Górniak

1854-02-06 - 1899-04-11
działacz społeczny
 

Tadeusz Sokołowski

1905-09-25 - 1943-02-07
cichociemny
 

Stanisław Hankiewicz

1877-02-11 - 1928-03-14
jezuita
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.