INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław Eugeniusz Kietliński  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1966-1967 w XII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kietliński Stanisław Eugeniusz, pseud. okupacyjny por. Hel (1911–1944), inżynier hydrotechnik, adiunkt Politechniki Warszawskiej. Pochodził z niezamożnej rodziny ziemiańskiej, syn Adama i Stefanii z Wojewódzkich. Ur. 8 V w Kietlance w pow. węgrowskim. Po ukończeniu szkoły średniej w Siedlcach wstąpił w r. 1930 na Politechnikę Warszawską, gdzie w r. 1934 ukończył studia na Wydziale Inżynierii w zakresie dwu sekcji (budownictwa wodnego i melioracji). Po odbyciu służby wojskowej rozpoczął w r. 1935 pracę jako starszy asystent w katedrze budownictwa wodnego I. w Politechnice Warszawskiej. Równocześnie brał udział w opracowywaniu wielu projektów inwestycji hydrotechnicznych wykonywanych przez katedrę, m. in. projektu wodociągów w Krośnie. W r. 1937 objął kierownictwo robót przy budowie wodociągów w Krośnie, a po ukończeniu tych prac w r. 1938 powrócił na politechnikę, gdzie został adiunktem katedry budownictwa wodnego II. W dalszym ciągu współpracował przy projektowaniu budowli wodnych, m. in. projektu zakładu wodnego w Turniszkach, regulacji rzeki Złota Lipa i Kropice oraz projektów wodociągów dla kilku miast polskich. W r. 1939 opracował, wspólnie ze swą żoną Zofią, skrypt z wykładów prof. K. Pomianowskiego, pt. „Jazy i kanały”.

W kampanii 1939 r. K. wziął udział jako podporucznik artylerii; w październiku 1939 r. dostał się do niewoli niemieckiej, w której przebywał do r. 1941. Na skutek starań, prowadzonych przy poparciu Instytutu Hydrograficznego, uzyskał zwolnienie z obozu i powrócił do pracy w Laboratorium Wodnym Politechniki. Był również wykładowcą wodociągów i kanalizacji w Państwowej Szkole Budownictwa Lądowego i Wodnego w Warszawie oraz budownictwa wodnego w Państwowej Wyższej Szkole Technicznej w Warszawie. Ponadto był rzeczoznawcą do spraw wodociągowo-kanalizacyjnych m. Krosna. W ramach tej funkcji wykonał projekt ciężkiego zbiornika betonowego, jedynego tego typu w Polsce. Brał czynny udział w pracy konspiracyjnej w szeregach Armii Krajowej. W chwili wybuchu powstania warszawskiego walczył w zgrupowaniu «Baszta» na barykadach Sadyby, Czerniakowa i Mokotowa. Za waleczność został awansowany na porucznika i odznaczony Krzyżem Virtuti Militari. W dn. 14 IX 1944 r. poległ w walce na ulicach Warszawy. Ożeniony z Zofią z Warchałowskich, miał córkę Zofię.

 

Czetwertyński E., S. K., „Politechnika” 1946 nr 2; – Na podstawie materiałów dostarczonych przez Zofię Kietlińską opracowała

Red.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

  więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Stanisław Skrzecz

1903-10-24 - 1986-03-21
major WP
 

Stanisław Walenty Strugarek

1911-03-21 - 1965-11-21
pisarz
 

Józef Jacenty Stypiński

1880-08-17 - 1943-02-13
nauczyciel
 

Oswald Marian Balzer

1858-01-23 - 1933-01-11
doktor praw
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.