Bruno Schulz większość swojego życia spędził w Drohobyczu na terenie dzisiejszej Ukrainy. Nigdy nie potrafił opuścić na dłużej galicyjskiej prowincji – była ona najważniejszym źródłem i tematem jego twórczości; rodzinne miasto pisarz podniósł w swojej prozie do rangi ziemi obiecanej, mitologicznej krainy z epoki „złotego wieku”.

Nie umiał się bronić przed brutalnością świata, która wkroczyła do Drohobycza wraz z II wojną światową. W obliczu coraz bardziej radykalnych ruchów okupujących miasto Niemców nie zdecydował się na ucieczkę z getta. Zginął kilkaset metrów od miejsca, w którym się urodził. Jego śmierć była wynikiem pojedynku dwóch gestapowców, dla których niewolniczo pracowali zamieszkujący drohobyckie getto ludzie: „Ty zabiłeś mojego Żyda, ja zabiłem twojego...”. Nie jest znane miejsce jego pochówku.

Dokument Adama Sikory to bardzo szczególny przewodnik po losach Brunona Schulza, który łączy i zderza wątki biograficzne z artystycznymi. Prowadzi widza śladami tajemnic, rękopisów i rysunków. Wspomnienia tych, którzy znali artystę, uzupełniane są inscenizowanymi i animowanymi obrazami z pogranicza jawy i snu. Scenariusz filmu jest dziełem Agaty Tuszyńskiej, autorki Narzeczonej Schulza biograficznej powieści poświęconej pisarzowi. Animacje stworzył Marcin Podolec.