Rozmowę, która odbywa się w warszawskim teatrze Ateneum prowadzi córka bohatera programu – dziennikarka Agata Młynarska. Ateneum to dla Wojciecha Młynarskiego bardzo specjalne miejsce – w teatrze tym przepracował ponad 20 lat, to tu powstało wiele z jego najbardziej znanych utworów. 

Rozmowy poszczególne to cykl rozmów z luminarzami polskiej kultury i sztuki. W każdym z odcinków gość programu udziela wywiadu wybranej przez siebie osobie i we wskazanym przez siebie miejscu. Taka formuła zapewnia bohaterowi programu poczucie komfortu, a jednocześnie sprawia, że mamy do czynienia nie tyle z klasycznym wywiadem co właśnie z rozmową, w której obie strony dzielą się spostrzeżeniami, wymieniają uwagi, wspominają. Gośćmi programu są wybitni twórcy kultury o bogatym i niekwestionowanym dorobku m.in. Andrzej Wajda, Krzysztof Penderecki czy Tomasz Stańko. Rozmowy są okazją do podsumowania dotychczasowej twórczości, wskazania źródeł inspiracji i motywacji.

Wojciech Młynarski (1941–2017) – poeta, satyryk i autor tekstów w pełni zasłużenie nazywany mistrzem polskiej piosenki. Jesteśmy na wczasachW Polskę idziemy czy W co się bawić zyskały już status evergreenów, a jego przenikliwe i pełne inteligentnego humoru teksty, często określane jako śpiewane felietony, na trwałe weszły do kanonu polskiej piosenki. Młynarski urodził się i studiował w Warszawie. Kiedy w 1962 roku kończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, miał już na swoim koncie debiut sceniczny: występował w kabarecie i teatrze studenckiego klubu Hybrydy. Jako autor i kompozytor zadebiutował w 1963 roku, a już kolejnego lata odebrał Główną Nagrodę na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Potem przyszły kolejne sukcesy: współpraca z cieszącym się ogromną popularnością kabaretem Dudek, tytułowe piosenki do seriali Wojna domowaStawka większa niż życie, a także nagrody na festiwalach piosenki. Sam mówi o sobie przekornie tekściarz-rzemieślnik. Pisze piosenki, libretta operowe i musicalowe, jest autorem 16 autorskich albumów płytowych oraz wielu znakomitych tłumaczeń przybliżających twórczość m.in. Jacquesa Brela i Włodzimierza Wysockiego. Teksty oraz przekłady jego autorstwa ukazały się w 2007 roku w książce Moje ulubione drzewo czyli Młynarski obowiązkowo. Jest uznany za jednego z najważniejszych twórców kultywujących formę piosenki poetyckiej. Wojciech Młynarski został uhonorowany m.in. Nagrodą Złotego Berła i odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. 


Program został wyprodukowanyw 2013 roku  przez Telewizję Polską i Narodowy Instytut Audiowizualny, opublikowany na stronie Ninateka.pl.